Düzenlenebilir yapılardan düzenlenemez formlara sendikal hareketin gelişimi TÖS- Eğitim-Sen
The changes in labor movements from organized structures to unorganized forms TÖS-Eğitim-Sen
  1. Tez No: 303706
  2. Yazar: GİZEM ARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
1970'li yıllarla birlikte kapitalizmin ekonomik, siyasal ve sosyal alanları etkileyen yeniden yapılanma sürecinin sendikal hareket mücadeleleriyle bağlantısının kurulması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda tezin kuramsal altyapısının oluşturulmasında kapitalizmi bütünsel bir ilişkiler ağı olarak değerlendiren Düzenleme Yaklaşımı'ndan yararlanılmıştır. Düzenleme Yaklaşımının tarihsel bakış açısından hareketle günümüzün sosyo-ekonomik ve siyasal kurumlarının anlaşılabilmesi için bunların öncülleri de incelenecektir. Bu sebeple ilk olarak II. Dünya Savaşı'ndan 1970'li yıllar arasında kapitalizmin nasıl işlediği anlaşılmaya çalışılacak ve 1970'li yılların kriz eğilimlerinin oluşmasının tahlili yapılacaktır. Tüm bu çerçeve kapsamında ortaya koyduğumuz hipotez ise kapitalizmdeki tarihsel gelişimlerle sendikal hareketlerdeki gelişimlerin yapısal olarak eşleşmesi ve eş-evrimleşmesi durumudur.Kapitalizmin tarihsel gelişimini incelediğimiz süre zarfında Türkiye'nin sosyo-ekonomik ve siyasal yapısındaki değişimlerle beraber Türkiye'deki sendikal hareketin gelişiminin de ortaya konulacağı çalışmanın hipotezinin sınanması ise eğitim işkolunda örgütlü olan Türkiye Öğretmenler Sendikası ve Eğitim-Sen'in sendikal mücadelelerinin faaliyet gösterdikleri dönemlerin ekonomik ve siyasal koşulları bakımından karşılaştırılması ile olacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to delineate the impact of the restructuring process of the capitalism that affects the economic, politic and social spheres throughout the seventies over the struggles of the labor unions. In this respect, the theoretical mainframe of the thesis was provided by the `Regulation Approach? which considers the capitalist mode of production as a total system of relations. As a consequence of the historical perspective of the Regulation Approach, the precursors of the present socio-economic and the political institutions will also be analyzed. That is why, firstly the dynamics of the capitalism during the epoch spanning from the end of the Second World War to the beginning of the seventies will be examined so as to evaluate the trends of crisis of the seventies. Within this theoretical framework the hypothesis is that structurally the historical developments of capitalism correspond to the changes in labor movements and that these two covariate.The study will cover the socio-economic and political transformation of Turkey along with the development of its union movement during the time interval that the historical development of the capitalism was pursued. The hypothesis will be tested through the association of the struggles realized by Turkish Teachers? Union (TÖS) and Eğitim-Sen, both organized in the sector of education, with the economic and social conditions of the periods that they are active.