Türk toplum düşüncesi bağlamında Kurtuluş Kayalı
Kurtuluş Kayalı in Turkish social thought
  1. Tez No: 303717
  2. Yazar: GÖZDE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EĞRİBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kurtuluş Kayalı Türk toplum düşüncesi bağlamında öne çıkan bir isimdir. Çeşitli alanlarda yaptığı çalışmaların ana ekseni Türk toplum düşüncesi ve kültürüdür. Türk kültürünün toplumsal temellerini tarihsel ve sosyolojik düzlemde ele almaktadır. Çalışmaları Türk düşünce tarihine kaynak oluşturmaktadır. Siyaset bilimi ve tarih odaklı akademik hayatı toplum bilimlerinin çeşitli yönlerini kapsadığı için Türk toplum düşüncesinde edindiği yer önemlidir. İlgi alanları düşünsel eğillimini tanımlamaktadır. Toplum bilimlerin Türkiye'deki konumunu ele alan çalışmaları farklı disiplinlerden yararlanmasını gerektirmiştir. Edebiyat, sanat, kültür, sosyoloji, tarih, siyaset gibi çeşitli alanlar çalışmalarının özünü oluşturmaktadır. Sinema sanatına özel bir ilgisi bulunmaktadır. Toplumsal meseleleri ele alırken bu alanlardan faydalanmayı sürdürmektedir. Kurtuluş Kayalı'nın çalışmaları bilimler arasında ilişkiler kurarak sosyolojiye ve toplumsal düşünceye katkı sağlamanın başarılı bir örneğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kurtuluş Kayalı is an outstanding figure in the context of Turkish social thought. The main axis of his studies in various areas is Turkish culture. Kayalı adresses the social foundations of Turkish culture in a historical and sociological level. His studies are sources of the history of Turkish thought. His political science and history oriented academic life is important in terms of his place in Turkish social thought. Kayalı's area of interests define his intellectual leanings. His studies which cover the wide range of social sciences in Turkey made it necessary for him to make use of different subjects. Diverse areas such as literature, art, culture, sociology, history and politics constitute the core of his studies. He has a special interest in the art of cinema. He continues to make use of these wide range of areas of interests while handling the social problems. Kurtuluş Kayalı is a succesful example of contributing to social thought by establishing connections between diverse sciences.