Roma Dönemi Pamphylia lahitleri ve atölye sorunu
Roman sarcophagi from Pamphylia and workshop problems
  1. Tez No: 303734
  2. Yazar: ÖZGÜR TURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 838
Özet
Bu tezin birincil amacı bölge lahitlerinin üslup özellikleri ve tipolojisinden hareketle Pamphylia'da bir lahit atölyesi olup olmadığı sorunu üzerinde durmaktır. Buna yönelik olarak Pamphylia lahit tipleri ve üslup özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Söz konusu incelemeye temel oluşturacak şekilde, Pamphylia'da bulunan lahit ve lahit parçaları belgelenerek, tipolojik olarak sınıflandırılmış ve Pamphylia lahit kataloğu hazırlanmıştır. Bir atölyenin varlığı durumunda lahit yapımında hangi yerel taşların kullanıldığı ve bölgede bulunmayan mermerin nerelerden ithal edildiği araştırılmıştır. Pamphylia'da olabileceği düşünülen atölyenin faaliyetini hangi yıllar arasında gösterdiği ve atölye organizasyonun tespiti üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to offer solutions for the workshop problems of sarcophagi in Pamphylia. For this, the stylistic features and typology of Pamphylian sarcophagi have been studied, which has entailed the documentation of the finds and the preparation of a catalogue. The other objective is to prepare a sarcophagi catalogue for Pamphylia. The local materials used for the sarcophagi have been evaluated to test the possibility of local production. Proposals for possible organization of the workshops has been presented.