Kurumsal iletişimde sosyal medya yönetimi: Kurumsal blog odaklı bir inceleme
Social media management in corporate communication: A review focusing corporate blog
- Tez No: 303733
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA GÖRPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Sosyal medyanın her geçen gün internet kullanıcılarının ve tüketicilerin hayatında daha fazla yer kaplaması sonucu kurumlar çevrimdışı (offline) mecralara yaptıkları yatırımı artık çevrimiçi (online) mecralara da yapmaya başlamışlardır. Hatta bazı projelerde tamamen çevrimiçi (online) mecraya yönelik iletişim planı hazırlanmakta ve çevrimiçi (online) uygulamalara yatırım yapılmaktadır. Bireylerin çevrimiçi (online) mecralardaki deneyimlerini, memnuniyetlerini ve şikayetlerini günlük yaşama taşımaları ve bu mecralarda sürekli konuşma halinde olmaları ve uzun süreler çevrimiçi (online) durumda kalmaları kurumları yeni bir arayışa yönlendirmiştir. İnternet temelli olmasına rağmen farklı özelliklere sahip olan sosyal medyayı yönetmek için ayrı bir alt disiplin ortaya çıkmıştır: ?Sosyal medya yönetimi?Sosyal medya iletişimi bloglardan sanal dünyalara, sosyal ağlardan podcastlere kadar geniş bir uygulama alanını kapsamaktadır. Sosyal medya olarak nitelenen uygulamaların her birinin ayrı kullanım alanı mevcuttur. Sosyal medya iletişimi; yapısı, mesajların veriliş şekli, planlama ve uygulama aşamalarıyla kurumsal iletişimde kullanılan diğer iletişim türlerinden farklılık göstermektedir.Tez kapsamında ?kurumsal blog odaklı bir sosyal medya yönetimi incelemesi? ortaya konmuştur. Bu doğrultuda kurumsal bloga sahip kurumlar, dijital ajanslar/sosyal medya ajansları ve halkla ilişkiler ajansları ile gerçekleştirilen nitel araştırma sonucunda iletişim sektörünün sosyal medya yönetimine yaklaşımları, sosyal medya araçlarına ve kurumsal bloglara bakış açıları ortaya konulmuştur.Çalışma sonucunda kurumsal blogların özellikle kurumsal iletişimin amaçlarına uygun bir araç olmasına rağmen istenen kullanım oranının düşük olduğu belirlenmiştir. Kurumların başarılı bir şekilde sosyal medya yönetimi gerçekleştirmeleri için en önemli faktörlerin ?doğru strateji? ve ?içerik üretimi ve yönetimi? olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing space of social media in users?s life, additional to their investments on offline media, corporations have been starting to invest on online media, too. Moreover, in some projects, communication plans are being prepared just for online media and it is investing on online applications. The users?s carriage of their online media experiences, satisfactions and complains to their daily lives, their continuos online dialogues and keeping online longly have oriented corporations to a new seeking. The social media management a separate subdicipline has emerged to manage the social media that has different properties despite of it is internet based.The social media communication covers a wide range application field from microblogs to blogs, social networks to podcasts. Each of the applications that is identified as social media have their own using field. The social media communication with its structure, planning and application levels and granting of the messages is different from other communication tools that are using for corporate communication.?A review of a social media communication focused corporate blogs? is done in the content of the research. In this content the approaches of communication sector to social media management and their perspectives to social media tools and corporate blogs are put forth through the results of qualitative survey has done with corporations that has corporate blogs, digital/social media agencies and PR agencies.According to result of research, the expected using rate of corporate blogs that are particularly suitable tool for the objectives of the corporate communication is low. It is determined that ?right strategy? and ?content production and management? are the most important factors for the companies to realize social media management successfully.