Sedat Simavi'nin Türk basın ve basım faaliyetleri
Sedat Simavi's Turkish press activities
- Tez No: 303735
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türk basının gelişimine, dönemin siyasi olayları kadar o dönemde yetişmiş gazeteciler de katkıda bulunmuştur. Sedat Simavi, uzun yıllar basın alanında faaliyette bulunmuş, sayısız dergi ve gazete çıkarmış ve basında uzmanlaşma konusunda çalışmalar yapmıştır. ?Sedat Simavi' nin Basın ve Basım Faaliyetleri? isimli bu çalışmada, Sedat Simavi' nin imtiyaz sahibi olduğu, katkıda bulunduğu dergi ve gazeteler incelenmiş, süreli yayınlar ve kütüphane katalogları taranmış, ve dönemin basın faaliyetleri hakkında bilgi edinmek amacı ile literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca, Sedat Simavi' nin basın faaliyetlerini incelemek ve araştırmanın çerçevesini belirlemek amacı ile mülakatlar yapılmıştır. Sonuç olarak, Sedat Simavi, meslek hayatına karikatür yaparak başlamış ve ilerleyen yıllarda çıkarmış olduğu sayısız dergi ve gazetelerde de karikatür, resim ve fotoğraf önemli yer tutmuş ve bu yayımların başarılı olmasına katkı sağlamıştır. Sedat Simavi, günümüzde de faaliyetlerine devam eden İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Hürriyet gazetesinin kuruluşuna öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
With the political facts, the journalists who lived in that times helped the historical improvement of the press. Sedat Simavi has been worked for long years at the press, published lots of magazines, newspapers and worked for the specialization of the press. In this work named ?Sedat Simavi? s Turkish Press Activities? magazines and newspapers studied which are privileged or contributed by Sedat Simavi, periodical publications and catalogs of the libraries researched and research of literature have been carried out for having information about the press activities in that period. Interviews have been carried out to have information about the press activities of Sedat Simavi. As a result, Sedat Simavi started his carrier by drawing cartoons and in the rest of his carrier; cartoons, pictures and photos have been taken an important place in his works in the magazines and newspapers which were privileged by him. Sedat Simavi leaded at the establishment of the Istanbul University Communication Faculty, Turkish Journalists Association (TGC) and Hürriyet newspaper which are still active.