Avrupa Birliği (AB)'nin girişimcilik politikasının istihdam yaratmada rolü ve Türkiye
The role of entrepreneurship policy of the European Union (the EU) on creation of employement and Turkey
- Tez No: 303736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Gelişmişliğin ve gelişme hızının en önemli göstergelerinden biri olan girişimcilik; çağımızın ekonomik ve sosyal açıdan da en önemli güçlerinden biridir. Girişimciliğin bu derece önemli bir güç haline gelmiş olması, ülkelerin girişimciliği daha etkin politikalarla destekleyebilmeleri için bütüncül bir yaklaşımla hareket etmelerine neden olmuştur. Bu doğrultuda girişimcilik politikası ya da girişimciliği destekleyen her türlü politika küçük ölçekte işletmelerin, büyük ölçekte ise ülkelerin dünya piyasalarında rekabet güçlerini artırmayı, çalışma ortamlarını iyileştirmeyi ve ekonomik değişimlere ayak uydurmalarına destek olmayı hedeflemektedir. Girişimcilik özellikle kalkınmada geri kalmış bölgelerde toplumsal ve ekonomik uyumun güçlendirilmesine, ekonomik faaliyetlerin canlanmasına ve iş yaratılmasına ya da işsizlerin iş yaşamıyla entegrasyonuna katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin istihdam yaratmada girişimcilik politikasının rolünü ve Türkiye'nin girişimciliği teşvik için uygulanan politikalarda göstermiş olduğu performansı analiz etmektir. Bu amaçla ilk olarak Avrupa Birliği'nin girişimcilik performansı incelenecek, birliğin KOBİ yaklaşımı ele alınacak ve girişimcilik kavramının piyasadaki karşılığı olan KOBİ'lerdeki istihdam analiz edilecektir. Daha sonra Türkiye'nin de girişimcilik röntgeni çekilecek ve girişimciliği desteklemek için atılması gereken adımlar ortaya konacaktır. Çalışmada Avrupa Birliği'nde nüfus artış hızları düşük olmasına rağmen var olan ve artan işsizliği önlemek için gerekli olan girişimlerin birlik vatandaşları tarafından gerçekleştirilmediği, Avrupa'nın girişimciliği desteklemek için uygulamaya koyduğu politikaların, üretilen yeni teknolojiyi ticarileştirme konusunda yetersiz kaldığı görülmüştür. Türkiye'de ise bu girişimlerin gerçekleşmesi için uygun ortamın olmadığı ve atılan adımların istenilen ölçüde başarıya ulaşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The entrepreneurship, is one of the most important powers of our age in economic and social perspective as well. In this parallel, entrepreneurship policy or any policy supporting entrepreneurship aims at increasing the competition powers of the enterprises at the small scale and those of countries and improving their working environment and supporting them to keep pace with the economic changes at the world markets.The purpose of this study is to analyse the role of the European Union on creation of employment and the performance displayed by Turkey in terms of policies implemented for encouragement of entrepreneurship. To this effect, initially the entrepreneurship performance of the European Union shall be studied and the SME (Small and Medium Scale Enterprises) approach of the Union shall be addressed and the employment in the SME, shall be analysed. Afterwards, analysis of the entrepreneurship of Turkey shall be made and the actions to take to support the entrepreneurship shall be set forth. As a result of study, it was concluded that the attempts that are present despite the fact that rate of population increase is quite slow in the European Union and that are necessary to prevent the increasing unemployment were not realized by the citizens of the Union and that there was no suitable environment in Turkey where such attempts could be realized and that actions taken did not succeed.