Bosna Hersek'in dış ticareti ve Türkiye ile arasındaki ilişkiler
Bosnia and Hercegovina?s foreign trade and relations with Turkey
  1. Tez No: 303738
  2. Yazar: AMRA MUMINOVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bosna Hersek'te, Eski Yugoslavya döneminde sosyalist ekonomik sistem hakimiyeti varken; 1992 senesinde bağımsızlığın ilan edilmesiyle birlikte ülkede 1995 senesine kadar süren bir savaş çıkmış, ardından ekonominin liberalleşmesine ve serbest girişimciliğe dayalı serbest piyasa ekonomisi sistemine geçilmiştir.Bosna Hersek günümüzde, ekonomisini toparlanmış durumdadır ve Avrupa Birliği'ne katılabilmesinin ekonomik şartlarını sağlayarak ekonominin rekabetçiliğini arttırıp global ekonomiye entegre olmayı amaçlamaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde 1992 yılında bağımsızlığını kazanan Bosna Hersek'te yaşanan ekonomik gelişmeler ile yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye'nin Bosna Hersek'e olan yatırımları hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise Bosna Hersek'in genel dış ticaret durumu ve bununla birlikte Bosna Hersek'in en önemli sektörleri incelenmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ele alınmıştır. Özellikle, iki ülke arasındaki ithalat ve ihracat ürünleri hakkında yıllara göre bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bosnia and Hercegovina, was ruled by social economic system during the former Yugoslavia time; the war took place together with the declaration of independancy in 1992 and lasted till 1995. After the end of the war, the country has adapted the free market economy based on the liberalization of the economy and the free entrepreneurship.Nowadays, Bosna and Hercegovina?s economy has been recovered and its aim is to join the European Union by achieving the required economic conditions with increasing the competition and reaching the goal of integration in the global economy.On the first chapter of the study we observed the economical progress of Bosnia and Hercegovina, the foreigner capital and the turkish investments in Bosnia and Hercegovina after gaining the independency in 1992.On the second chapter, the general foreigner trade situation together with the analysis of the most important sector in Bosnia and Hercegovina have been handled.On the third chapter, the trade relations between Bosnia and harcegovina and Turkey has been studied. Especially, informations about import and export products between the two countries have been given according to the years.