Uluslararası Hukukta tanıma ve Kosova'nın tanınması sorunu
The recognition in International Law and the question of recognition of Kosovo
- Tez No: 303739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Uluslararası hukukta tanıma doktrinde kurucu okul ile açıklayıcı okul arasındaki büyük tartışma ekseninde ele alınmaktadır. 19. yüzyılda pozitivizmin etkisi altındaki uluslararası hukukta baskın görüş tanımanın kurucu nitelikte olduğuydu. 20. yüzyılın başından itibaren açıklayıcı görüş kabul görmeye başlamış ve devlet olmanın mevcut devletlerin tanımasından bağımsız olduğu görüşü baskın hale gelmiştir. Tanımanın siyasetin etkisine açık yapısı bu dönemde etkin birimlerin tanınması uygulamasıyla dengelenmiştir. Uluslararası hukuk kurallarının ihlali neticesinde ortaya çıkan birimler ise tanıma yasağına maruz kalmışlardır. Siyasetle hukuk arasındaki dengeyi sağlayan bu uygulama eski Yugoslav Devletleri'nin etkin kontrolü sağlamadan tanınmaları sonucunda terk edilmiştir. Uygulamadaki belirsizlik 2008'de Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından açıkça ortaya çıkmıştır. Kosova'nın ülkesi üzerindeki etkin kontrolü sağlamadan tanınması ve uluslararası toplumun Kosova'yı önce tanıyıp ardından devlet inşasına yönelik desteğe başlaması uygulamada özellikle sorunlu durumlarda kurucu teorinin geçerli hale gelmesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recognition is discussed under the framework of great debate between constitutive school and declaratory school in international law doctrine. In 19th century under the influence of positivism the constitutive view was dominant. Since the beginning of 20th century declaratory view has gained acceptence and the dominant view became that statehood is independent from recognition of other states. The structure of recognition which is open the impacts of politics was balanced in this years in practice by the recognition of effective entities. However, the entities which emerged from the breaches of international law was confronted with non-recognition. This practice which provided balance berween law and politics was abandoned in the process of recognition of former Yugoslav States before they control their territory effectively. Uncertainty in practice became clear after the declaration of independence of Kosovo in 2008. Recognition of Kosovo without control its territory effectively and asistence of international community for the building of state after recognition led to validity of constitutive theory in practice particularly in problematic situations.