Uluslararası sermaye hareketlerinin büyüme üzerindeki etkisi ve Türkiye örneği
The effect of international capital flows on economical growth and the case of Turkey
  1. Tez No: 303767
  2. Yazar: MUSTAFA ERAY ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelişmekte olan ülke ekonomileri, tasarruf oranının yetersiz olduğu dönemlerde, iktisadi gelişmeyi hızlıca sürdürebilmek adına yabancı sermayeye ihtiyaç duyarlar. Günümüzde yabancı sermayenin doğrudan yabancı yatırımlar ya da portföy yatırımları vasıtasıyla bir ülkeye girmesi oldukça hızlı ve kolay hale gelmiştir. Ancak bu durum çok ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir.Elbette ki yabancı sermaye doğru politikalar eşliğinde ülke ekonomisine yarar sağlayabilmektedir. Ancak ekonomilerde olumlu ilerlemelerin kat edilmesi sadece bir etkene bağlı değildir. Bu süreci iyi yönetemeyen ve yabancı sermayeye bağımlı hale gelen ülke ekonomileri, bu durumdan her geçen gün daha çok zarar görür hale gelmektedirler.Bu tezin ilk bölümünde Uluslararası Sermaye, ikinci bölümünde ise İktisadi Büyüme kavramı incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise bu iki kavram birleştirilmiş ve Türkiye ekonomisindeki durumu daha detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Son olarak ülkemizde Uluslararası Sermaye Hareketlerinin Ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla ekonometrik bir model oluşturulmuştur. 1998 yılının ilk çeyreğinden 2009'un son çeyreğine kadar olan dönemin esas alındığı ARDL modelinde uluslararası sermaye hareketlerinin uzun ve kısa dönemde büyümeyi etkileyip etkilemediği ve eğer tetikliyorsa bu etkinin olumlu olup olmadığı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The economies of developing countries need foreign capital in order to be able to rapidly continue the economical development in periods when saving rate is insufficient. Nowadays, it has become very rapid and easy for foreign capital to penetrate into any country by means of either direct investments or portfolio investments. However such a position also results in very serious risks.Of course, foreign capital may provide country economy with benefits if accompanied by correct policies. However, making positive advance steps does not rely on only one factor. The country economies that cannot manage such process well and that become dependent on foreign capital have been subject to more damages caused by such a situation day by day.In first chapter of this thesis, International Capital is analyzed and in its second chapter, concept of Economic Growth is studied. In third and last chapter, these two concepts are assembled and their position in Turkish economy is studied in a more detailed manner. Ultimately, an econometric model was formed in order to display the impact of International Capital Moves on economic growth. In ARDL model, that is where the period from first quarter of 1998 until the last quarter of 2009 is taken into account, the fact that whether the international capital moves affect the growth in long and short run and if they trigger it, whether such effect is positive or negative one is studied.