Türk Vergi Hukukunda yorum ve ispat
Interpretation and proof in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 303784
  2. Yazar: MEHMET BATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezde, Türk vergi hukukunda yorum ve ispat konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Tez, kısa bir giriş bölümünün ardından üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hukuki metinlerin yorumu konusu genel hatlarıyla ele alınmakta ve böylelikle yoruma ilişkin genel bir çerçevenin çizilmesi amaçlanmaktadır. Yorumun gerekliliği, yorum türleri, yorum yöntemleri, yorumun amacı, yorum ve boşluk doldurma arasındaki farklar, bu bölümde yer alan önemli konulardır. İkinci bölüm, vergi hukukunda yorum konusuna ayrılmıştır. Bu bölümde, vergi hukukunun kendine özgü karakteri dikkate alınarak yorum meselesi, vergi hukuku özelinde incelenmekte ve uygulamada ortaya çıkan bazı güçlüklere değinilmektedir. Son bölümde ise, hukukta ispata ilişkin temel kavramlar ortaya konulduktan sonra vergi hukukunda ispat konusu incelenmektedir. Çalışmada, teorik görüşlerin yanında yargı kararlarına da yer verilmek suretiyle yapılan açıklamalar pekiştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of interpretation and proof in Turkish Tax Law is tried to be explained. The thesis is composed of three main chapters following an introduction section. In the first chapter, the subject of interpretation of legal texts is handled generally and hereby, drawing a general framework about the interpretation issue is aimed. The necessity to interpretation, types, methods and the objective of interpretation, the differences between interpretation and gap filling are the subjects that take place in this chapter. Second chapter is earmarked to the subject of interpretation in tax law. In this chapter, considering the special character of the tax law, interpretation matter is being examined solely in tax law and some difficulties arising in the practice are being discussed. In the final chapter, after clarifying the primary issues about the proof, the subject of proof in the tax law is examined. In addition to theoretical ideas, judicial decisions are also given in the study in order to support explanations.