Ulus devlet inşası ve milli kimlik oluşumunun Yakup Kadri Karaosmanoğlu romanlarındaki yeri
The foundation of nation-state and the formation of national identity processes in the Yakup Kadri Karaosmanoğlu?s novels
  1. Tez No: 303783
  2. Yazar: SADIK ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ ALKAN OLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinde Milli Mücadeleye politikacı ve gazeteci olarak kalemiyle katılmış bir yazar olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarında ulus devletin inşasında ve milli kimliğin oluşumunda edebiyatın yaklaşımı araştırıldı. Yazarın gerçekçi bir yöntemle bu sürecin hemen her aşamasına cevap üretecek nitelikte romanlar yazdığı saptandı. Bu romanlardan özellikle Yaban ve Ankara'nın kuruluş sürecinin kritik dönüm noktalarından 1930'lu yılların başında yazıldığı ve nasıl bir millet, nasıl bir inkılâp, nasıl bir düzen sorularını gündeme getirdiği görüldü. Yaban yarattığı etkiyle, çok okunması ve uzun yıllar tartışılmasıyla ele alınan sorun çerçevesinde örnek bir edebi eser olarak ortaya çıktı. Yakup Kadri'nin ulus devletin nasıl bir toplumsal sistem içinde gelişeceği sorusuna çelişkili çözümler ürettiği, Bir Sürgün'de getirdiği köklü sistem eleştirisini, sonraki romanlarında tamamlayamadığı görüldü. Yazarın dünya görüşü ile toplumsal durum arasındaki çelişkinin zaman zaman somnambül imgesi benzeri bir jestle aşılmaya çalışıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The touch of literature in the foundation of the nation-state in the novels of writer Yakup Kadri Karaosmanoğlu who contributed to the National Combat with his pen as a politician and journalist as well as the formation of national identity has been under scope. It was deduced that the writer wrote novels, which were able to find answers to almost every single stage of the process with a realistic method. Especially his novel, Yaban was taken under scope and it was seen that Yaban was written at the beginning of 1930?s, a period which was one of the most critical turning points in the independence process of Ankara and it was found out that the novel brought up the questions ?what kind of a nation?, ?what kind of a reform?, ?what kind of order?. It displayed itself as a leading piece of literature within the framework of the question handled since it has created a strong effect, it has reached for loads of readers and it has been discussed for many years. Moreover, it emerged that Yakup Kadri found conradictional solutions to the question of social system in which a nation-state will develop and he did not manage to complete his radical criticism of the existing system, which he uttered in his novel Bir Sürgün, in the following novels. It can be said that the contradiction between the world view of the writer and the social condition is sometimes tried to bededuced from a gesture resembling the image of somnambulist.