Kat mülkiyetinde yönetim planı
The management plan in condominium ownership
  1. Tez No: 303785
  2. Yazar: GÖNÜL ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızın konusunu oluşturan yönetim planı, kat mülkiyeti ilişkisinde tüm yönetim süreçlerini ve yönetime ait her türlü meseleyi düzenleyen ve bu haliyle bütün kat maliklerini bağlayan temel sözleşmedir. Yönetim planı her ne kadar ona taraf kat maliklerinin iradelerini yansıtan sözleşme olsa da bu belge uygulamada kanun ile kendisine tanınan işlevi tam anlamıyla yerine getirmekten uzak kalmaktadır. Bunun başlıca sebepleri ise, tapu müdürlüklerinin yetkilerini aşarak yönetim planının içeriğine müdahale etmeleri ve ayrıca yönetim planlarının ona taraf kat maliklerince bizzat hazırlanması yerine matbu form olarak fotokopicilerden satın alınarak kullanılmasıdır.Dahası, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun genel olarak kat mülkiyeti birliğinin her türlü sorununa hüküm ve sonuç getirmekte başarılı olduğunu söylemek güçtür. Şu halde yönetim planı, karmaşık kat mülkiyeti yapılanmasında düzenleyici kurallar getiren ve üstelik bu işi sözleşme serbestîsi ilkesi çerçevesinde kat maliklerinin iradelerini yansıtmak suretiyle gerçekleştiren belge olmakla son derece önemli bir yerdedir. Yönetim planının bu niteliği daha da kalabalık bir yapılanma oluşturan toplu yapı uygulamasında çok daha belirgindir.İşte araştırmamız, yönetim planının gerek klasik gerekse toplu yapı kat mülkiyeti türlerine dayalı olarak incelenmesi ve hem uygulamadaki aksaklıklar hem de kanundaki eksiklikler belirtilerek mümkün olduğu ölçüde konuya ilişkin fikirlerimizin sunulması üzerinde toplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The management plan in condominium ownership, the subject of our thesis, is the main contract that is binding for all the possessors so that regulates whole management process and all other managerial issues under condominium ownership union. Even though management plan is the contract which reflects the free will of all possessors, this deed is unfortunately distant to its mission that is given by law. Interference to the content of management plans by assumption of authority of the register of land offices and usage of these deeds that are sold in printed form in copy shops instead of drawing up by the possessors are the leading reasons to this result.Moreover, it is hard to say that the Turkish Act of Condominium Ownership is successfully capable of providing sufficient clauses and legal conclusions to all matters of condominium ownership union. Therefore, management plan has a quite important position by being the main contract that brings regulative rules under condominium ownership union and even achieving this mission by reflecting the free will of possessors within the rule of liberty of contract. This character of management plan is much more distinct under the collective constitution type of condominium ownership.Our thesis is focused on the analysis of management plan under classic type of condominium ownership and collective constitution type of condominium ownership and also presenting our opinions as much as possible on the interrupted points at practice and a group of lacks within the Act.