Avukatın azli ve haksız azlin hukuki sonuçları
Dismissal of attorney and the legal consequences of unfair dismissal
  1. Tez No: 303799
  2. Yazar: EZGİ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezin konusunu vekâlet sözleşmesinden farklılaşmış bir yapıya sahip ve kendine özgü bir sözleşme tipi olan avukatlık sözleşmesinin, müvekkilin avukatı azli ile sona erdirilmesi ve özellikle avukatın haksız azlinin neticelerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Tez konusu incelenirken öncelikle avukatlık sözleşmesinin yapısı, diğer iş görme sözleşmelerinden farkı ve içeriği ortaya konulmuş, ardından doktrindeki görüşler ve yargı kararları ışığında avukatın azli, azil hakkının kullanılması ve azilin türleri incelenmiştir. Son olarak Avukatlık Kanunu'ndaki düzenlemelerin yargı kararlarındaki yansımaları da dikkate alınarak avukatın haklı nedene dayanmayan azlinin hukuki sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the termination of attorneyship contract by way of dismissal of the attorney. Attorneyship contract has a different structure than mandate contract and is a sui generis contract. The structure of attorneyship contract, the difference between attorneyship contract and other contracts such as mandate contract, employment contract and construction contract, and the content of attorneyship contract have been stated. Then, the dismissal of attorney and types of dismissal and the relevant decisions of Supreme Court have been reviewed. Lastly, the legal consequences of unfair dismissal of attorney has been examined.