Türk İş Hukukunda genel iş güvencesinin kapsam ve koşulları
The scope and the conditions of general labour-job protection in Turkish Labour Law
- Tez No: 303798
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hukukun ana dallarından olan özel hukukta temel prensip, kişiler ve kurumlar arasındaki eşitliktir. Söz konusu eşitlik, ?Bir ücret karşılığında bağımlı olarak iş görmeyi üstlenen işçilerin özel hukuku? olarak tanımlayabileceğimiz İş Hukuku'nda, ne yazık ki, saf haliyle uygulanamamaktadır. Tanım içinde yer alan ?iş görme edimi? ve ?ücret? ifadelerinden de anlaşılacağı üzere, işçi ve işverenin aynı saha içinde eşit koşullarda bulunmadığı açıktır. Bu nedenledir ki, İş Hukuku, paraya sahip olan ?güçlü? işveren karşısında, iş görme borcuna sahip ?zayıf? işçiyi korumayı amaç edinmiştir. Söz konusu korumayı en iyi şekilde sağlayacak kurum ise; uzun süren tartışma ve yasal hazırlık sürecinin ardından İş Hukuku'ndaki yerini geç de olsa almış olan ?iş güvencesi?dir. İş güvencesi, kabul edildiği günden bugüne kadar, şüphe yok ki, çok sayıda kaynağa konu edilmiştir. Bu çalışmada bir kez daha yer alma sebebi, ekonomik kriz ile birlikte, iş güvencesine duyulan ihtiyacın tekerrür etmesidir. Bu çalışmada; ?Türk İş Hukuku'nda genel iş güvencesinin kapsam ve koşulları? konusu; iş güvencesi kavramı, iş güvencesinin amacı ve önemi, iş güvencesini içeren mevzuat, iş güvencesinin uygulanma koşulları ile kişi, yer, zaman bakımından kapsamı ve bu kapsamın ispatı başlıklarıyla sınırlı tutularak anlatılmaya çalışılmıştır. İş güvencesinin özellikle ekonomik kriz dönemlerinde gündeme gelmesi, bu konunun her zaman güncel tutulması ve geliştirilmesi gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Bu nedenle çalışmamızda, zaman zaman kendi görüş ve eleştirilerimize de yer verilmek suretiyle esas olarak iş güvencesinden yararlanma koşullarıaçıklanarak, işçilere faydalı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental principle in private law, one of the principal branches of law, is equality between the individuals and the institutions. Unfortunately, such equity cannot be implemented in its pure state in Labour Law, which we can define as ?private law of the labourers, who have undertaken to perform a work dependently in return of a wage?. As it shall be understood from the phrases of ?to perform a work? and ?a wage? in the definition, it is clear that employer and employee in the same area under the equal circumstances. Thus, Labour Law aims at protecting ?weak? employee,who is under the obligation of performing work against the ?powerful? employer,who possesses money. The institution, which shall provide the protection in best way, is labour-job protection that has taken the place it deserved in Labour Law after long process of discussions and preliminary period. Undoubtedly the labour-job protection has constituted the subject matter of many sources starting from the date it has been admitted up to the present time. The reason of mentioning once more such a concept in this study is recurrence of the for labour-job protection together with economic depression.In this study, it has been aimed at to shed light by limiting the titles of the issue of ?the scope and the conditions of general labour-job protection in Turkish Labour Law?; the concept of labour-job protection; the aim and importance of labour-job protection; the legislation that covers the labour-job protection; the implementation conditions of labour-job protection and the scope thereof from the point of views of individuals, places and time and proving such a concept. Acquiring currency especially at times of economic depression the labour-job protection, reveals the realities that such an issue should always been kept up-to-date and developed. Due to these reason, we have aimed at being beneficial for the employees through explaining basically the conditions of benefiting from the labour-job protection by way of giving place to our own opinions and criticisms from time to time.