Ergenlerin dinledikleri müzik türünün depresyon ve saldırganlık düzeyine etkisi
The Effects of music to depression and aggression level of adolescents
- Tez No: 43458
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTER OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada 14-17 yaş arasındaki ergenlerin din ledikleri müzik türünün (arabesk, heavy metal, klasik batı) cinsiyet, yaş, ailelerinin aylık gelir düzeyi, anne babalarının eğitim düzeyi ve mesleklerinin ergenlerin depresyon ve saldırganlık düzeylerini ne derecede etkilediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemine Ankara il sınırları içinde bulunan üç devlet lisesinde eğitim yapmakta olan öğrencilerden seçkisiz yöntemle seçilen 1079 öğrenci dahil edi i mistir. Veriler, araştırmacının kendisi tarafından, örneklem grubuna Kişisel Bilgi Formu, Reynolds Adolesan Depresyon ölçeği (Oskay 1990) ve Saldırganlık Envanteri (Kocatürk 1982) uygulanarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde varyans analizi yöntemine bağlı olarak grupların ortalamaları, standart sapmaları belirlenmiş, varyans analizi sonucunda anlamlı çıkan sonuçlar için farkın kaynağını anlamaya yönelik olarak Duncan testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: Arabesk müzik dinleyen kız öğrencilerin depresyon düzeyleri heavy metal ve klasik batı müziği dinleyen- lerinkinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve yaşlarına ilişkin değişkenlerin depresyon düzeylerine ortak etkileri anlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından arabesk müzik dinleyen ergenlerin depresyon düzeyleri diğer ler ininkinden ve 17 yaşındaki er genlerin depresyon düzeyleri diğerlerininkinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve ergen-IV lerin ailelerinin aylık gelir düzeylerine ilişkin değişkenlerin depresyon düzeylerine ortak etkileri anlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından arabesk müzik dinleyenlerin depresyon düzeyleri diğerlerininkinden ve ailelerinin aylık gelir düzeyi 5 milyon TL 'dan az olanların depresyon düzeyleri diğer ler ininkinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve anne babalarının eğitim düzeylerine ilişkin değişkenlerin depresyon düzeylerine ortak etkileri anlamlı bulunmakla birlikte, temel etkileri açısından arabesk müzik dinleyen lerin depresyon düzeyleri diğer ler ininkinden ve anne babaları okur-yazar olmayan ergenlerin depresyon düzeyleri anne babaları diğer eğitim düzeylerine sahip ergen ler ininkinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve anne babalarının mesleklerine. ilişkin değişkenlerin depresyon düzeyine ortak etkileri anlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından arabesk müzik dinleyenlerin depresyon düzeyleri diğer ler i n ink i nden ve anne babaları işçi (nitelikli, niteliksiz) olan ergen lerin depresyon düzeyleri anne babaları diğer mesleklere sahip olan ergenler ink i nden daha yüksektir. Ergenlerin dinledikleri müzik türü ve cinsiyetlerine ilişkin değişkenlerin saldırganlık düzeylerine ortak et kileri anlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından heavy metal müzik dinleyenlerin saldırganlık düzeyleri ve erkek öğrencilerin saldırganlık düzeyleri diğerlerininkinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve yaşlarına ilişkin denence ler in saldırganlık düzeylerine ortak etkileri anlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından heavy metal müzik dinleyen ergen lerin saldırganlık düzeyleri diğerlerininkinden ve 16 yaşındaki ergenlerin saldırganlık düzeyleri diğerlerinin kinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve ergenlerin ailelerinin aylık gelir düzeylerine ilişkin değişkenlerin saldırganlık düzeylerine ortak etkilerianlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından heavy metal müzik dinleyenlerin saldırganlık düzeyleri diğerler ininkinden ve ailelerinin aylık gelir düzeyi 10 milyon TL ' dan fazla olanların saldırganlık düzeyleri diğerlerininkinden daha yüksektir; ergenlerin dinledikleri müzik türü ve anne babalarının eğitim düzeyine ilişkin değişkenlerin saldırganlık düzeylerine ortak etkileri anlamlı bulunmamakla birlikte, temel etkileri açısından heavy metal müzik dinleyenlerin saldırganlık düzeyleri diğerlerininkinden ve anne babaları lisans üstü eğitim görmüş olan ergenlerin saldırganlık düzeyleri diğer eğitim düzeylerine sahip ergenlerinkinden daha yüksektir; ergen lerin dinledikleri müzik türü ve anne babalarının meslek lerine ilişkin değişkenlerin saldırganlık düzeylerine or tak etkileri ve ergenlerin babalarının mesleklerine ilişkin değişkenin temel etkisi anlamlı bulunmamakla birlikte, heavy metal müzik dinleyen ergenlerin saldırganlık düzeyleri diğerlerininkinden ve anneleri serbest meslek (doktor, avukat, tüccar, sanayici) sahibi olan er genlerin saldırganlık düzeyleri anneleri diğer mesleklere sahip olan ergenlerinkinden daha yüksektir. Bu bilgiler ışığında, 14-17 yaş arasındaki ergenlerin depresyon ve saldırganlık düzeyine etkisi olduğu sonucuna varılan değişkenlere ilişkin olarak eğitimcilere ve rehberlik uzmanlarına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this research, the effects of 14-17 years old adolescents' music preference (arabesque, heavy metal, classic music), sex, age, parental income, educational background and occupation on their depression and aggres sion levels were investigated. The sample of this research is comprised of 1079 stu dents who were chosen randomly from three different public high schools in Ankara. The data have been collected by two questionnaires named as“Reynolds Adolescent Depression Scate”(Oskay 1990), and“Aggression Inventory”(Kocatürk 1982), and“Personal Data Sheet”developed by the researcher. In the data analysis means and standart deviations have been found and by using the Analysis of Variance the differences between groups have been calculated. The sig nificance level have been accepted as.05. The results of the statistical analysis are as follows: The depression level of girls is higher than the depression level of boys; the depression level of 17 years old adolescents is higher than that of others; the depres sion level of adolescents, whose parental income is below 5 millions TL, is higher than the depression level of others; the depression level of adolescents, whose parents are illiterate, is higher than that of others; the depres sion level of adolescents, whose parents were working as workers, is higher than the depression level of others; the depression level of adolescents listening to arabesque music is higher than the depression level of others; the aggression level of boys is higher than the aggression "level of girls; the aggression level of 16 years oldvıı adolescents is higher than the aggression level of others; the aggression level of adolescents, whose parental income is above 10 millions TL, is higher than that of others; the aggression level of adolescents, whose parents have been completed the graduate program, is higher than that of others; the aggression level of adolescents, whose mothers were in independent business, is higher than that of others; the aggression level of those listening to heavy metal music is higher than the aggression level of others. There are no significant differences between the fathers' occupation and adolescents' aggression levels.