Evliyâ Çelebi ve Eremya Çelebi'ye göre XVII. yüzyıl İstanbul hayatı
Xvii. century Istanbul life according to Evliyâ Çelebi and Eremya Çelebi
  1. Tez No: 303808
  2. Yazar: NİHAL KURT BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezde, XVII. yüzyıl İstanbul hayatı, döneminin İstanbul seyyahları Evliyâ Çelebi ve Eremya Çelebi gözüyle incelenmiştir. Temel kaynak olarak, Evliyâ'nın ?Seyahatname? sinin? I. cildi ile Eremya'nın ?İstanbul Tarihi? isimli eserleri esas alınmıştır. Yazarların, eserlerinde İstanbul'u anlatırken izledikleri güzergâh, bu tezin de XVII. yüzyıl İstanbul'unu incelerken takip ettiği yol olmuştur.Tez konusu araştırılırken, iki yazarın da, surların içinde kalan İstanbul'u farklı bir yaklaşımla ele aldıkları görülmüştür. Evliyâ Çelebi, sur içinin merkezindeki Osmanlı eserlerini anlatırken, Eremya Çelebi ise surların dışından dolaşmıştır. Ancak, bu farklılık, aslında iki seyyahın birbirini bütünlediği bir alan olmuştur. Birinin değinmediği konuyu diğeri anlatarak, XVII. yüzyıl İstanbul'una gerçekten de iki ayrı fener tutmuşlardır. Böylece tek tek okunduğunda eksik kalan parçalar, ikisi birden okunduğunda tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
XVII century Istanbul life has been analyzed in perspective of Evliyâ Çelebi and Eremya Çelebi, two Istanbul voyagers who lived in that period. The 1st volumes of Evliyâ?s ?Seyanatname? and Eremya?s work titled ?History of Istanbul? have been used as primary resources. The path the writers had used while narrating Istanbul has become the path this thesis has followed in analyzing the XVII century?s Istanbul.As a result of the research on the thesis subject, it has been noted that both writers have explained Istanbul, which lied within the city walls, in different aspects. Evliyâ Çelebi, described the Ottoman Works within the center of the inside of the citywalls while Eremya Çelebi has focused on the outside of the city wall. This difference itself, however, has actually been a ground in which the both writers have completed each other. By referring to one subject that the other has not mentioned about, they together have shed light on XVII century Istanbul life. Therefore, the missing pieces in both works that are noticed by the reader have become complete while evaluating them together.