Roma İmparatorluk Döneminde Pontus-Bithynia Eyaleti'nde Agonlar ve Agonistik sikkeler
Agons and Agonistic coins in the Province of Pontus-Bithynia during the Roman Imperial Period
- Tez No: 303807
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Bu tezin amacı Roma İmparatorluk Dönemi'nde Pontus-Bithynia Eyaleti'nin kentlerinde düzenlenen agon'ları sikkeler, yazıtlar ve antik yazarlar ışığında tespit etmektir. Ortaya çıkışından Geç Antik Çağ'a kadar agon geleneği ana hatlarıyla ele alındıktan sonra söz konusu eyaletin kentlerinde saptanan agon'lar her yönüyle değerlendirilmiştir. İmparator kültüyle ve kentte tapınım gören tanrı/tanrıça/kahraman kültleriyle bağlantılı gösterişli büyük agon'ların yanı sıra, gymnasion'larda düzenlenen daha mütevazı yerel agon'lar da tespit edilerek; yarışma kategorileri, agon düzenleyen görevliler ve atletler detaylı olarak ele alınmıştır. İncelenen bir diğer konu ise eyaletin kentlerinde basılan agonistik sikkelerin ikonografik olarak değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the agons organized in the cities of the Province of Pontus-Bithynia during the Roman Imperial Period. The main sources of the thesis are coins, inscriptions and ancient authors. After discussing the agon tradition from the beginning to the Late Antiquity, the agons which were organized in the cities of the province, were evaluated substantially. Together with magnificient and great agons which were connected to the imperial cult and held in honour of the local god/goddess/hero, the more modest and small agons which were organized in gymnasions were identified, too. Competition categories, officials, prizes and athletes were also discussed in detail. The other examined subject is the evaluation of the agonistic coins minted in the cities of the province by iconographically.