Yaşlanma ve göç boyutuyla ABD ve Türkiye emek piyasaları ilişkisi
Relationship between EU and Turkey labour markets with regard to ageing and migration dimensions
  1. Tez No: 303829
  2. Yazar: YASİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Demografik geçiş süreçlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan yaşlanma sorunsalının en ciddi ekonomik etkileri emek piyasalarında ortaya çıkmaktadır. Nüfusun yaşlanması neticesinde emek piyasalarında hem işgücünün yaşlanması hem de sayıca azalması şeklinde görülen bu etkilere karşı çeşitli demografik seçeneklerle çözüm sağlanması hedeflenmektedir. Yaşlanma sorununu en yakından yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri de emek piyasalarında ortaya çıkan bu sonuçlara karşın demografik çözüm alternatifleri ile emek piyasalarının ihtiyaçlarını karşılama amacındadır. AB ülkelerinde emek piyasalarında yaşlanma sonucunda oluşan işgücü ihtiyacını karşılama yolunda değerlendirilen demografik seçenekler arasında en kapsamlı olanı, gereksinim duyulan işgücünün tamamlayıcı göç yolu ile üçüncü ülkelerden temin edilmesidir. Kendi içinde çok boyutlu özellikler taşıyan göç ile işgücü temin edilmesi seçeneği Avrupa Birliği emek piyasalarının 2050'li yıllara kadar olan dönemde emek ihtiyacını karşılayabilecek potansiyeldedir. Avrupa Birliği emek piyasalarında göç ile elde edilmesi öngörülen bu faydanın sağlanabilmesi için Birlik yetkili mekanizmalarının AB ölçeğinde göç olgusu etrafında yaşanan sorunları bertaraf edecek önlemleri alması gereklilik arz etmektedir.Avrupa Birliği emek piyasalarının göç ile işgücü temin etmek suretiyle karşılanması yolunda bu işlev için en uygun ülkelerden birisi Türkiye'dir. Nüfus yapısının AB ülkelerinden daha canlı ve hareketli olmasının yanı sıra, Avrupa Birliği ile uzun bir geçmişe dayanan yakın ilişkisi, tamamlayıcı göç alternatifi olarak Türkiye'yi anlamlı bir ülke konumuna sokmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakereleri yürüten bir ülke olması bu tamamlayıcılık ilişkisini daha da kuvvetlendirici bir boyut taşımaktadır. 21. Yüzyılla birlikte iktisadi bir gelişme sürecinin içinde giren Türkiye nüfus yapısının sürdürülebilirliğini sağlayan önlemleri almak suretiyle 2050'li yıllara kadar Avrupa Birliği emek piyasalarının işgücü ihtiyacını karşılayabilecek bir ülkedir.
Özet (Çeviri)
The most important economic results of population ageing stemming from demographic transition process are witnessed in labour markets. Population ageing brings about changes in composition of labour force in terms of ageing of workforce and decline in quantity of labour. There are several options to cope with the problem of labour markets stemming from population ageing. The European Union is one of the examples that face problem of population ageing and work on relevant demographic alternatives to cope with needs of its labour markets. The most popular demographic alternative to cope with the needs of Europan labour markets is to pull migrants from third parties in order to fulfill workforce demand of the EU economies. Supplying workforce from third countries often defined as replacement migration and the EU labour markets can benefit from its consequences. Replacement migration from third countries is a logical option to cope with the needs of European labour markets and it can prevent negative effects of population ageing in EU labour markets until 2050. However, the European Union needs to develop necessary policy options to benefit from migration in labour markets and to prevent negative effects of population ageing in European societies in general.Turkey is one of the suitable candidates as potential labour force supplier for the European Union?s labour markets. Turkey has more vibrant and developing population structure than European Union and the social, economic and historical relationships between the EU and Turkey makes the option of supplying migrant workers from Turkey logical. Additionally the candidacy process of Turkey for the membership of the EU makes this relationship stronger. Labour market needs of the EU can be sistematically met by Turkey until 2050 if Turkey can provide sustainable demographic contribution for the European Union.