Soğuk Savaş Döneminde Çekoslovakya müdahalesi ve müdahalenin Türkiye sol hareketine yansıması
The intervention of warsaw pact to Czechoslovakia in Cold War Era and reflection in Turkey from left point of view
  1. Tez No: 303917
  2. Yazar: METİN ÖZVARİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
1968'de Çekoslovakya'da Prag Baharı diye adlandırılan bir değişim hareketi başlamıştır. Bu değişim hareketini sosyalist dünya için tehdit olarak algılayan Sovyetler Birliği, Varşova Paktı ile birlikte 21 Ağustos 1968'de Çekoslovakya'ya askeri müdahalede bulunur. Bu çalışmada, müdahalenin gerçekleştiği uluslararası atmosfer ve müdahalenin uluslararası toplumda yansıması ve Türkiye'deki yansımasının sol açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 1968, a movement ascribing for a widespread change, which called as Prague Spring started in Czechoslovakia. The Soviet Union which perceived this movement as a threat militarily intervened in Czechoslovakia with the Warsaw Pact. This thesis evaluates the reflections of that intervention on the left in Turkey in the context of the international atmosphere in which the intervention was held.