Avrupa Birliği'nin Ortadoğu politikası ve Türkiye
Middle East policy of EU and Turkey
- Tez No: 303983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin Ortadoğu politikasını ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sonrası dönemde bu politikaya uyum sürecini ve bu süreçte Türk dış politikasının dönüşümünü konu almaktadır. Avrupa Birliği üyelerinin ve adaylarının dış politikalarında meydana gelen değişikliklerin incelenmesi Avrupalılaşma olarak tanımlanır. Tezde Ortadoğu özelinde Türk Dış Politikasının Avrupalılaşması ortaya konulmuştur.Ayrıca Avrupa Birliği'nin gelişimine özel bir önem vererek, birliğin ?Ortak Dış Politika? üretip üretemediğini tespit edebilmek için Ortadoğu'daki İsrail-Filistin Çatışması ve Irak İşgali gibi sorun alanları üzerinde yoğunlaşılmış, bu sorun alanlarından hareketle de Avrupa Birliği'nin Ortadoğu'ya yönelik siyasi dış politik yaklaşımı analiz edilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak; stratejik düzlemde etkili olan bölgesel politikalar konusunda Avrupa Birliği ile Türkiye'nin sürdüre geldiği pozisyonların uzlaştırılabilmesi/uyumlaştırılması entegrasyon sürecinin en çetin alanlarından birini oluşturmaktadır. Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki çelişki potansiyeli taşıyan bölgesel ölçekli stratejik farklılaşmalar Ortadoğu bölgesi söz konusu olduğunda Soğuk Savaş dönemine kadar uzanabilecek unsurlar barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the Middle East Policy of EU and adaptation process of Turkey to this policy after its candidacy period to the EU and the conversion of Turkish Foreign Policy in this course. The examination of the changes occurring in the foreign policies of EU members and in those of the EU candidates is described as Europeanism. In this thesis, the Europeanism of Turkish foreign policy, in particular Middle East, is presentedGiving special attention to the development of the EU, in order to determine whether the Union procures a mutual foreign policy it has been focused on the Israel-Palestinian conflict an Iraque?s occupancy, and from those points forward it has been attempted to analyze the political foreign policy approachh of EU to the Middle East.As a summary; with regards to the regional policies that are in effect in strategic level, the compromise/adaptation of the ongoing position of the EU with Turkey is one of the most difficult areas of the integration period. When Middle East is concerned the strategic differences which carry potential conflict between EU and Turkey include elements that can go back to as far as Cold War period