Avrupa Birliği'nin Türkiye ve Orta Doğu politikası
Turkey and Middle East policy of E.U.
- Tez No: 145507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TÜRKİYE VE ORTADOĞU POLİTİKASI Ali Rıza ÇAĞLAR Danışman: Doç. Dr. Ö. Selçuk EMSEN 2004- Sayfa: 92 Jüri : Doç.Dr. Osman DEMÎRDÖĞEN : Yrd. Doç. Dr. Alaattin KIZILTAN Bu çalışma; Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri durumunda olan AB ile ilişkilerimizin geleceğine ilişkin bir öngörü ortaya koyarak, bu süreçten avantajlı çıkabilmemiz için alınması gereken tedbirleri tespit etmek maksadıyla hazırlanmıştır. Çalışmada; öncelikle AB'nin bir ekonomik topluluk, yani üye ülkelerin imanlarının refah seviyesini artırmak amacı, varoluş gayeleri içerisinde çok önemli bir yer tutan bir birlik olduğu, bu gerçekten hareketle; genişleme politikalarında, diğer etkenlerin yanında fakat daha ağırlıkla ekonomik açıdan fayda-zarar muhasebesi yaparak genişleme sürecine yön verdiği ortaya konmuştur. Genişleme sürecinde yaşanan son gelişmenin AB'ne maliyeti ortaya konularak, AB'nin bu maliyeti karşılayacağı yaklaşık 20 yıl süreceği değerlendirilen bir zaman zarfında, Türkiye'nin mevcut ekonomik şartlarında çok büyük değişiklik olmadığı müddetçe, Türkiye'nin üyeliğinin getireceği maliyete katlanmayacağı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda; AB -Türkiye arasında 1996 yılından beri uygulanan Gümrük Birliği sürecinde, Gümrük BMiğinin her iki taraf için de sonuçlan bugün itibari ile değerlendirilmiş ve Gümrük Birliği uygulamasının AB için daha fazla olumlu sonuçlar vermiş olduğu, AB'nin, Türkiye'nin üyeliği ile elde edebileceği faydaların büyük bir kısmım zaten bu süreçte elde etmiş olduğu ortaya konulmuştur. Yukarıda sıralanan değerlendirmelere ilave olarak; AB'nin son yıllarda aldığı kararlar da dikkate alındığında; AB'nin yakın gelecekte Türkiye'yi üye olarak kabul etmeyeceği, ancak Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinden bir kısmım da içine alan, daha entegre ticari ilişkiler içinde olacağı bir kuşak oluşturma yönündeki politikasına bir köprü ülke olarak rol vereceği, bu bağlamda Türkiye'nin avantaj sağlayabileceği, Türkiye açısından GB uygulamasının da devamının bu tarihten itibaren artık Türkiye'nin faydasına olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.D. THESIS TURKEY AND MIDDLE EAST POLICY OF EU Ali Rıza ÇA?LAR Danışman: Assoc. Prof. Dr. Ö. Selçuk EMSEN 2004- Page: 92 Jury : Assoc. Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN : Asist. Prof. Dr. Alaattin KIZILTAN This study aims at putting together the necessary measures for Turkey's benefitting from the relations with the EU, which is one the most important matters of the country, by foreseeing the future of Turkey-EU relations. The study indicates that the EU desings the process of the enlargement by weighing up the pros and cons from the point of an economic view besides all others, keeping in mind that the EU is, above of all, an economic union aiming at increasing the level of the prosperity of its people. It is evaluated that the EU will not be willing to endure the costs resulting from the membership of Turkey, unless there will be remarkable changes in Turkey's economic conditions in coming 20 years, in which the EU will have to shoulder the costs attached to the membership. With this in mind, the results of the customs union, which is in effect since 1996, have been evaluated and it has been concluded that it it had been the EU that had already been benefitting from the customs union the most between the two sides. In additon to aforementioned conclusions, looking at the recent decisions, it is evaluated that the EU will not grant membership to Turkey in a short term; rather, it will tailor a role for Turkey of bridging between the EU and the zone comprising the Mediterranean and some of the Middle East countries, with which the EU will be in a closer trade relations. Having said that, it has been concluded that it will be of benefit for Turkey to carrying on the Customs Union from that date on..