Senarist
The Scenarist
  1. Tez No: 303985
  2. Yazar: MEHMET BÜKÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu tez çalışmasının konusu bir senaristin bulunduğu mekanda o anda oradaki kişilerden kendi zihninde bir film sahnesi yaratmasıdır. Senarist tanıdığı kişilerle sokakta, cafe'de veya başka bir yerde karşılaştığında, kendisine yöneltilen `benim için bir senaryo yazar mısın' teklifi ile hemen oracıkta zihninde onlara bir sahne yazar. Senarist benzer durumlarda, karşılaşma esnasında, böyle bir teklifte bulunanların kişilik yapılarına uygun sahneler ve karakterler yaratır. Ama bunu dile getirmez ve yazmaz da. Bu sahneler, anlık birer durumdan ya da olaydan ibarettir. Birkaç saniyelik bir sürede senaristin zihninde canlanan sahneyi de hikâyemize dahil ediyoruz. Hikâyemiz, toplam üç ayrı kişi ve sahneden oluşmaktadır. Çünkü senarist görsel düşünmektedir. Bu hipotez, `senarist' isimli tez çalışmamızda açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the scenarist?s ability to create a film scene in his mind immediately, with the people around him. When a scenarist meets his acquaintance in a cafe, street ect. and is asked `Can you write a scenario for me?? he is able to immediately write a scene in his mind for them. In similar situations, the scenarist, upon meeting, creates suitable scenes and characters for the request. But he does not mention or write this. These scenes are simply a momentary situation or incident. In our story we also include these scenes that appear in the scenarist?s mind for a few seconds. Our story is made of three different people and scenes. Because a scenarist thinks visually. This hypothesis has tried to be explained in our thesis, `the scenarist?.