2013-2023 yılları arasında Türk sinemasında kadın yönetmen ve senaristlerin filmlerinde erkeklik temsilleri
Masculinity representations in the films of women directors and screenwriters in Turkish cinema between 2013 and 2023
- Tez No: 922351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK NORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
2013-2023 yılları arasında Türk sinemasında kadın yönetmen ve senaristlerin filmlerindeki erkeklik temsillerini inceleyen bu çalışma, sinemanın toplumsal normları ve cinsiyet rollerini nasıl yeniden ürettiğini analiz etmektedir. Sinema, toplumsal gerçeklikleri estetik bir forma dönüştürerek egemen pratikleri meşrulaştırırken, kadın yönetmenlerin katkıları, erkeklik temsillerine dair eleştirel ve alternatif bakış açılarının gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Bu çalışma, Köksüz, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Tereddüt, Bilmemek ve Suna filmindeki erkeklik temsillerini, ataerkil yapı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında değerlendirmektedir. Kadın yönetmenler, erkeklik normlarını sorgulayarak hegemonik erkekliğin çelişkilerini ortaya koyarken, bazı filmlerde bu normların yeniden üretildiği de gözlemlenmiştir. Çalışma, sinemada toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalık yaratma potansiyelini vurgularken, sistemik eleştirilerin sınırlı kaldığına dikkat çekmektedir. Bu bulgular, kadın yönetmenlerin sinemadaki rolünün güçlendirilmesinin, daha kapsayıcı ve eleştirel anlatıların gelişmesine katkı sağlayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representations of masculinity in films by female directors and screenwriters in Turkish cinema between 2013 and 2023, analyzing how cinema reproduces social norms and gender roles. While cinema legitimizes dominant practices by transforming social realities into an aesthetic form, the contributions of female directors provide a foundation for the development of critical and alternative perspectives on masculinity representations. This study evaluates the portrayals of masculinity in films such as Köksüz (Nobody's Home), Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (But Müzeyyen, That Deep Longing), Tereddüt (Clair Obscur), Bilmemek (Something Useful), and Suna within the context of patriarchal structures and gender inequality. While female directors question masculinity norms and reveal the contradictions of hegemonic masculinity, some films also demonstrate the reproduction of these norms. The study highlights the potential of cinema to raise awareness about gender equality while also drawing attention to the limitations of systemic critiques. These findings suggest that strengthening the role of female directors in cinema will contribute to the development of more inclusive and critical narratives.