Saddam Hüseyin sonrası Irak'ta yeni siyasal yapı ve Türkmenler
New political structure and the state of Turkmen in Iraq after Saddam Hussein
- Tez No: 304031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Irak, dünya petrol rezervlerinin önemli bir oranına sahip, Türk soydaşlarımızın da sınırları içerisinde yaşadığı, içinde çok çeşitli unsurları barındıran Ortadoğu'nun kalbinde bir ülkedir. Irak son yıllarında uluslar arası ilişkilerin sıkça konuşulan öğelerinden biri olmuştur. Bu çalışma özellikle bizi çok yakından ilgilendiren soydaşlarımızın, günümüzde hangi haklara sahip olduklarını, yeniden inşa sürecindeki paylarını, Irak'taki söz haklarını, siyasi yapılanmalarını, Türkiye'ye bakış açılarını ve Türkiye'nin Türkmenlere yaklaşımı konu edinmektedir. Irak'ın tarihi, stratejik önemi, Amerika'nın ve bölgede söz sahibi ülkelerin Irak politikaları, savaşın ardından Irak'ın geldiği durum ve bu ülke de yaşayan etnik grupların ve soydaşlarımız Türkmenlerin durumları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Iraq is one of the most crucial countries in the Middle East for not only its oil reserve. Her rich ethnicity gives the chance to examine the colourful people especially the Turks. For being one of the major issues since 1990s in the international relations, this study begins with the analysis of Iraq?s history and strategic importance; the USA?s and major regional countries? political attitudes and policies towards Iraq; the second Iraqi War and the current situation as an outcome of that war. The political positions of various ethnic groups, most importantly the Turks among them, after the war is discussed. As the most important theme, the political rights of our people, the Turks, are discussed in the process of newly emerging political system of Iraq. Also, this study concerns with the attitudes of Turks of Iraq towards Turkey and Turkey?s attitude towards them relatively.