Erzurum ili halay oyunları üzerine bir inceleme
An investigation of halay folk dances of Erzurum city
  1. Tez No: 304055
  2. Yazar: AHMET SELİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Erzurum yöresinin 39 halay oyunu üzerine yapılan bu çalışma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde oyun ve oyun kavramı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde ayrıca oyunun oluşmasındaki etkenler açıklanmıştır.Birinci bölümde Erzurum ilinin tarihi, coğrafi durumu ve nüfusu ile ilgili genel bilgiler verilmiş;İkinci bölümde derleme alanı ve yöntemi; üçüncü bölümde Erzurum oyunları üzerine yapılan çalışmalar; dördüncü bölümde Erzurum'da oyun kültürü açıklanmıştır.Beşinci bölümde ise yapılan derlemeler sonucunda tespit edilen halay oyunlarının ezgi ve ritmik yapıları, kostümleri, çalgıları ve figürleri bakımından yapısal çözümlemeleri gerçekleştirilmiştirDerleme ve incelemeler sonucunda elde edilen bilgi ve veriler sonuç ve öneriler bölümünde değerlendirilmiştir. Çalışmamız, Kaynakça, resimler ve notalar eki ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines 39 halay folk dances of Erzurum region, is consisted of introduction and five chapters.In the introduction general information about folk dance and folk dance concept are given. In this chapter, the factors in the occurrence of a folk dance are also explained.In the first chapter, general information about history, geographical situation and population of Erzurum city are given.In the second chapter, method and compilation area; in the third chapter, studies on Erzurum folk dances; in the fourth chapter dance culture in Erzurum are explained.In the fifth chapter, melodic and rhythmic structures, costumes, instruments and figures of halay dances, which identified as a result of compilation, are analyzed due to their structure.The information and data obtained from the compilation and analysis are evaluated at the conclusions and recommendations chapter. Our study has been completed by Bibliography and attachment of pictures and notes.