Türk düşüncesinde 1908-1938 yılları arasında sosyolojik bağlamda halkçılık hareketi
Turkish thinking populism context sociological movement between 1908?1938
- Tez No: 304056
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu araştırma, Türk düşüncesinde 1908?1938 yılları arasında sosyolojik bağlamda halkçılık hareketinin tarihsel ve düşünsel temelleri üzerine bir takım münasebetleri sorunsallaştırmaktadır. Bu bağlamda halkçılık özellikle siyasi algılamaların temel parametrelerini anlaşılır kılmak açısından da önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla toplumsal anlamda bilincin ve halk merkezli düşünce ve eylem uzantılarının teorik ve pratik anlamda inşa edilmesi; halkçılık hareketlerinin düşünce tarihimiz açısından bir zemine oturtularak değerlendirilmesini kolaylaştıracaktır. Gerek ideolojik ve siyasal açıdan gerekse de sosyolojik ve kültürel açıdan halkçılık, Türk düşüncesinde modernleşmenin ve değişimin önemli bir göstergesi olarak belirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study problematizes populism movement in the sociological context on the foundations of a number of historical and intellectual relations, between the years 1908?1938 in Turkish conception. In this context, populism, particularly in terms of political perceptions, has an important role to make clear the basic parameters of populism. Therefore, public awareness and sense of socio-centred thought and action-based extensions to build a theoretical and a practical sense; in terms of intellectual history of populism movement will facilitate the evaluation of seating surface. Both ideologically and politically as well as the sociological and cultural populism, Turkish thinking is manifested as an important indicator of modernization and change.