TRT repertuarında bulunan Hatay türkülerinin makamsal özellikleri açısından incelenmesi
Examination of Hatay folk songs that involve in TRT repertoire, according to their note analysis
- Tez No: 304073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CAN PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geleneksel Türk Halk Müziği'ne ait eserler ses ve perde özellikleri açısından incelenmek istenildiğinde karşımıza çok da bilimsel olmayan bir analiz ve isimlendirme yöntemi ortaya çıkmaktadır. Bu analiz ve isimlendirme yöntemi, Geleneksel Türk Halk Müziği'nde Ayak olarak adlandırılmaktadır. Bu kavram incelendiğinde, bu ismin akademik eğitim ve bilimsel araştırma alanlarında eksiklikleri açısından birçok zorluk doğurduğu ortaya çıkmaktadır. Bu eksikliğin ışığında yapılan bu çalışmanın amacı, Geleneksel Türk Halk Müziği'ne ait eserlerin akademik eğitim kurumları, bilimsel araştırma v.b. alanlarda kullanılmasına ihtiyaç duyulduğunda, bu eserlerin ses ve dizi özelliklerinin anlaşılabilir ve anlatılabilir olmasının önünü açmaktır. Bu amaçla, Geleneksel Türk Halk Müziği'nde kullanılan ayak isimlendirmelerine nazaran, Geleneksel Türk Sanat Müziği'nde kullanılan makamların dizilerinin ve bu dizilerin isimlerinin kullanılmasının daha faydalı olacağı söylenebilir. Buna bağlı olarak bu çalışmada Türkiye Radyo Televizyonu Kurumu'nun Türk Halk Müziği Repertuarında bulunan Hatay iline ait Geleneksel Türk Halk Müziği sözel ritimli örneklerinin, Geleneksel Türk Sanat Müziği'nde kullanılan makamlarının dizi anlayışı içinde makamsal ve usul yönünden analizlerinin yapılması amaç edinilmiştir. Bu eserler incelendiğinde, Çargâh makamı dizisinde bir adet, Hicaz makamı dizisinde altı adet, Hicazkâr Makamı dizisinde iki adet, Hüseyni Makamı dizisinde beş adet, Hüzzam Makamı dizisinde bir adet, Kürdi (Acem Kürdi) Makamı dizisinde bir adet, Mahur Makamı dizisinde üç adet, Saba Makamı dizisinde bir adet, Segâh Makamı dizisinde üç adet ve Uşşak Makamı dizisinde üç adet olmak üzere on bir farklı dizi özelliği taşıyan yirmi altı adet eser tespit edilmiştir. Bu eserler, makam dizisi ve usul yönünden, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
If the songs which belong to Traditional Turkisch Folk Music are tried to examine according to the features of voice and notes, we are faced with the analysis and classification method which is not adequately clear. In Traditional Turkisch Folk Music, this analysis and classification method is named as ?Ayak?. This classification brings so many difficulties in academic education and scientific examinations, becouse of its insufficiencies. The aim of this study is trying to make these songs to be more obvious and clear by the features of voice and notes when they are needed to use in academic education institutions and scientific examinations, etc?By the way, it is certain that using the note series of Traditional Turkisch Classical Music would be more usefull when compared with ?ayak? classification of Traditional Turkisch Folk Music. With this study, we aimed to analyse the verbal rythmic specimens of Turkisch Folk Music from Hatay city that take part in Turkisch Folk Music archieve of Turkisch Radio and Television Instıtude (TRT), by the features of notes and rthym with the methods of Traditional Turkisch Classical Music, notes series formation. When these specimens are examined, there are 26 specimens that have 10 different features of series, one in Çargah, six in Hicaz, two in Hicazkar, five in Hüseyni, one in Hüzzam, one in Kurdi (Acem Kurdi), three in Mahur, one in Saba, three in Segah and three in Uşşak notes series. These specimens are examined by the features of notes series