Erzurum'un düşman işgalinden kurtarılması (12 Mart 1918)
Independence of Erzurum from the enemy occupation (12 March 1918)
  1. Tez No: 304072
  2. Yazar: ULVİ UFUK TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
I. Dünya Savaşı devam ederken Erzurum 16 Şubat 1916 tarihinde Rus işgaline uğramıştır. Daha sonra gelişen konjonktür çerçevesinde Rusya'da Bolşevik İhtilalı'nın (25 Ekim 1917) patlak vermesiyle Çarlık Rusya yıkılmış ve yeni yönetim yani Sovyet Rusya Kafkas Cephesi'nde kendi cihetinden savaşı bitirmek için Osmanlı Devleti ile temasa geçmiştir. Bunun sonucunda iki taraf Erzincan'da bir araya gelmiş ve 18 Aralık 1917 tarihinde yapılan Erzincan Mütarekesi ile Kafkas Cephesi'nde silâhlar susturulmuştur. Ancak Rus askeri çekilirken boş durmamış kendilerinden boşalan yerleri silahlarıyla birlikte Ermenilere bırakmışlardır. Bir nevi işgali devralan Ermeniler Doğu Anadolu'yu ve bu cümleden olarak çalışmanın konusu olan Erzurum'u bir yangın, yıkım ve vahşet yerine çevirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Erzurum was occupied by the Russians 16 January 1916 while the World War I was continuing. In accordance with the conjuncture developing later with the outbreak of Bolshevik revolution, Tsarist Russia collapsed and then the former government, that is, Soviet Russia, on their side, came into contact with Ottoman Government to put an end to the war in Caucasus Front. As a result of this, both sides came together in Erzincan and there was a cease-fire with the Armistice of Erzincan signed on 18 December 1917. However, the Russian army did not stand idle during recession and they left the places they evacuated to Armenians with their weapons. The Armenians, who took over the occupation in a sense, transformed the East Anatolia and Erzurum, a part of this group, which forms the topic of the study, into a place of fire, destruction and violence.