Alâeddin Yavaşça'ya ait TRT repertuarında yer alan kürdîlihicazkâr makamındaki sözlü eserlerin makamsal analizi
The note anlysis of the verbal songs of Alâeddin Yavaşça in kürdîlihicazkâr note that involve in TRT repertoire
- Tez No: 304074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SADIK KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kürdîlihicazkâr makamı hakkında nazari olarak çeşitli açıklamalar ve yorumlar yapılmıştır. Bu açıklama ve yorumlar paralelinde kuramcıların vermiş olduğu nazari bilgiler ile bestekârların makamı işleyiş biçimlerinde farklılıklar ve benzerlikler göze çarpmaktadır. Bu noktadan hareketle üstad bir besteci olan Alâeddin YAVAŞÇA' nın TRT repertuarında yer alan sözlü eserlerinin makamsal olarak analiz edilmesi konunun evrenini oluşturmaktadır. Alâeddin YAVAŞÇA' nın TRT repertuarında yer alan Kürdîlihicazkâr makamındaki sözlü eserlerinin analizi ile makamın örneklemini oluşturmakta olup, bu makamda 35 adet eserin makamsal analizi yapılmıştır.Bu çalışmada Tarama yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca Kürdîlihicazkâr makamı içerisinde yer almayan fakat Alâeddin YAVAŞÇA' nın eserlerinde kullanmış olduğu Neva perdesinde Karcığar, Dik Hisar perdesi üzerinde Segâh gibi farklı çeşniler incelenmiş olup bestecinin Kürdîlihicazkâr makamında bestelemiş olduğu eseri oluşturan notaların kullanım sıklıkları da tablo halinde verilmiştir. Bunun yanı sıra besteci ile röportaj yapılmış ve bu vesile ile bestecinin makam olgusuna ve Kürdîlihicazkâr makamına olan bakış açısını daha iyi anlama şansı yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some different explanations and comments have been made about Kurdilihicazkar note. These explanations which are made by the theoreticians,carry some differences or similarities in the style of using notes and theoretical knowledge. Therefore, the verbal songs of Alaaddin Yavaşça, a master compositor, in Kurdilihicazkar note from TRT archive, were considered and 35 of them were chosen for analysing.In this study, scanning method was used. Also, different alterations as Karcigar in Neva note, Segah in Dik Hisar note that are not involved in Kudilihicazkar notes, but were used in the songs of Alaaddin Yavaşça, were examined. The frequency of usage of notes in Kurdilihicazkar songs are given on the table. On the side, we had a chance to have information about the views of the compositor in Kurdilihicazkar note by interviewing with him.