Uyuşturucu madde kaçakçılığı ve mali suçların ülkemizdeki ekonomik boyutu
Drug trafficking and, the economic size of financial crimes in our country
  1. Tez No: 304120
  2. Yazar: MUSTAFA BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Suçun nedenleri üzerinde geçmişte ve günümüzde araştırmacılar tarafından birçok araştırma yapılmıştır. Suç oranlarındaki artışların toplumlara psikolojik ve ekonomik açıdan zarar verdiği önemli bir gerçektir.Suç ekonomisi, suç olarak değerlendirilen faaliyetlerden elde edilen gelirler ile mal ve parasal ilişkisini konu edinir. Yasalara, genel ahlaka ve geleneklere aykırı faaliyetlerden oluşan suç ekonomisini dört bölümde inceleyebiliriz. 1- Kamu Maliyesini Hedef Alan Suçlar ( Vergi ve Gümrük Kaçakçılığı, İhaleye Fesat Karıştırma, Yolsuzluk..), 2-Piyasaların İşleyişini Hedef Alan Suçlar ( Sermaye Piyasası Suçları, Manipülasyon ), 3-Kamu ve Özel Sektörü Hedef Alan Suçlar ( Haraç.vb),4- Topluma ve Bireye Yönelik Suçlar ( Terör, Uyuşturucu, Silah, Tarihi Eser, Doku Ve Organ, Göçmen Kaçakçılığı?vb)Devlet otoritesine bir başkaldırı olarak ortaya çıkan suç örgütleri ( organize suç çeteleri ve terör örgütleri ) yasa dışı faaliyetlerden elde ettikleri gelirleri aklamak gayreti içindedirler. Bu örgütlerin varlığı kamu otoritesini sarsmakta, kamu düzenin işlemesini aksatmakta ve uluslar arası itibar ve demokratikleşmenin önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
A lot of research on the causes of crime were made by researchers in the past and today. Psychological and economic damage to communities from the increases in crime rates is an important fact. Economics of crime, with income from activities considered to be a crime ,goods and financial relationship describes. The criminal economy which is including law, public morals and traditions and incompatible activities,can be in four chapters examined.1-) Crimes targeting of public finances (Tax and Customs Smuggling, Corruption in tenders, Corruption..)2- Crimes targeting the functioning of markets (capital market crimes, Manipulation)3- crimes targeting the public and private sector (Tribute etc.) 4- Crimes against society and the individual(Terror, Drug, Weapon, Historical Monuments, Tissue and Organ, Migrant Smuggling...etc)Organized crime emerged as a revolt against the authority of the state (organized criminal gangs, terrorist organizations) are trying launder proceeds from illegal activities. The presence of these organizations hinders public authority, functioning of public order and international reputation and constitutes a serious obstacle to democratization.