İstanbul elyazmacılığı ve Amasya II. Bayezıd İl Halk Kütüphanesi'nde bulunan elyazmalarıı
The manuscript of Istanbul style and manuscripts located at Amasya II. Bayezıd Public Library
  1. Tez No: 304143
  2. Yazar: NEŞE AĞKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türklerin kitaba ve kitap sanatlarına verdiği değer Türkiye ve Dünyadaki müze ve kütüphanelerde bulunan paha biçilemez el yazmalarından anlaşılmaktadır.İstanbul el yazmaları ve Amasya II. Bayezid Kütüphanesi'nde bulunan el yazmaları bunlara örnektir.Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, İstanbul el yazmaları ve el yazmalarındaki kompozisyon, üslûp ve desen özelliklerinden, ikinci bölümde Amasya da kültürel ortam ve Amasya II. Bayezid İlhalk Kütüphanesi'nden, üçüncü kısımda ise, Amasya II. Bayezid İlhalk Kütüphanesi'nde bulunan el yazmalarının tezhip, cilt, renk ve motif açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Yapılan tezin ana kaynağı İstanbul el yazmaları ve Amasya II. Bayezid İlhalk Kütüphanesi'nde bulunan el yazmaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Value is given to book and book arts by Turkish people is understood that priceless manuscript in museum and libraries in Turkey and all over the world.Manuscript of İstanbul and manuscript in the library of Amasya II. Bayezid are their example.Composed of three parts, the first parts of thesis İstanbul manuscript and composition of manuscript, style and design features, the second part about the cultrel enviroment of Amasya and provice public ibrary of II. Bayezid in Amasya, the third section is about manuscript in this library.The thesis main sources are manuscript of İstanbul and Amasya II. Bayezid province public library.