Tire Necip Paşa Kütüphanesi'nde bulunan elyazması Kur'ân-ı Kerîmler
Illuminated Qur'ans in the Tire Necip Pahsa Library
- Tez No: 304142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Geleneksel Türk El Sanatlarımızdan olan tezhip sanatı, köklü bir geçmişe sahiptir. kökü orta asya''ya dayanan tezhip sanatını önce selçuklu daha sonra Osmanlı DEvleti kendi sanat anlayışına göre şekillendirmiş ve geliştirmiştir.Klâsik dönem olan 16.yy'da zieveye ulaşan tezhip sanatı batılaşma dönemiyle bozulmuştu ve daha sonra kişisel çabalarla eski görkemli günlerine döndürülmeye çalışılmıştır.Tezhip sanatının uygulama alanlarının başında hiç şüphesiz Kur'ân-ı Kerîm'ler gelmektedir.“Allahın sözü”olan Kur'ân-ı Kerîm hat ve tezhip sanatkârlarının bütün maharetlerini gösterdikleri el yazması olma özelliğini taşır.Geçmişten günümüze ulaşan yazma eserler bugün özel koleksiyonlarda, müzelerde ve kütüphanelerde muhafaza edilmektedir. bu kütüphanelerden biride İzmir'in Tire ilçesindeki Necip Paşa Kütüphanesi'dir. Kütüphanede bulunan beş adet Kur'ân-ı Kerîm cilt ve tezhip özellikleri bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
the ıllumination art one of our traditional Turkhis handicrafts, has a radical past. the ıllumination art, of which origin is based on Central Asia, had been developed first by Seljuk and then by Ottoman Empire according to their own perception of art. ıt reached its top popularty in the classical period, the 16th century, but then it was deformed in westernization period. later, it was tried to return its old magnificient days by some individual efforts. unquestionably, the most important appilication are of ıllumination art ist the Koran. ıt has the peculiarity of being a manuscript on which ıllumination and callicrapy artsists showed their best skills.the manuscipipts which remained to present day have been kept in some private collections, museums and libraries. one of these museums is Necip pasha Library which is in Tire, one of the districts in İzmir. I have Studiet Five Koran books in this library acoording to the binding and ullimination characteristics.