Yerel ve ulusal biçimlerde soyutlama
Abstraction in nation and local forms
  1. Tez No: 304144
  2. Yazar: MEHMET HACIFETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez ülkemizde genel anlamda sanatın ve özel anlamda resim sanatının tarihi bir perspektifle geçirdiği evreleri ve bu evreler içerisinde ortaya çıkan gelişmeleri ve yenilikleri konu edinir. Bu ele alış biçimi içerisinde ulusallık ve yerellik ikilemi karşılaştırmalı bir biçimde ele alınmaktadır. Burada amacımız, ülke sanatçılarının evrensel değerleri ele alınırken yerel kimliklerini ve kültürel özelliklerini evrensel olana ne ölçüde kattığını belirlemektir.Evrensellik küresel çapta değerlerin birleşimidir. Ancak dünyadaki milletlerin kültürlerinden tamamen bağımsız değildir; onların toplamıdır. Bu sebeple evrensel çapta bir yapıt sunmak için kendi ulusal değerlerini ustaca işleyebilme yeteneğine sahip olmak gerekir. Bu açıdan da bakıldığında yerellik ve ulusallık bir birine zıt olan değerleri ifade etmez. Aksine birbirlerinin gelişimine katkılar sunar. Çalışmamızı hazırlarken bu düşünceyle hareket ettik. Sonuçta ortaya çıkan fikir bu iddiayı dile getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is revealed phases of art in general meaning and of painting in special meaning by a historical perspective, it thematises developments and innovations occurring in these phases. In the format, nationality and locality?s dilemma is discussed in a comparative format. Here, our aim is to determine whether artist adapt their local identities and cultural features to universal values.Universality is a combination of values in global. But it is not completely independent from cultures of nations in the world. For this reason, universal values of their national scale to deliver a masterful work must be capable of processing. Looking at this in terms of locality and nationality does not represent the values opposite to each other. In contrary, Offer each other's contributions to the development. We moved our work in preparing with this idea. The resulting idea expresses this claim