İslamiyet öncesi Türklerde diplomasi ve Hunlar Dönemi diplomatik ilişkiler
Diplomacy in Turks before Islam and diplomatic relationships in the Period of Huns
- Tez No: 304147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
?İslamiyet Öncesi Türklerde Diplomasi ve Hunlar Dönemi Diplomatik İlişkiler? isimli bu çalışmanın amacı, İslamiyet öncesi Türk devlet veya imparatorluklarındaki diplomasiye dair görevlileri, onlar için kullanılan unvanları, eski Türk diplomasisinde etkin olan zümreleri ve Hun devlet veya imparatorluklarının diğer devletlerle olan diplomatik ilişkilerini kaynaklar ışığında ortaya çıkartmak ve incelemek olmuştur. Yerli ve yabancı birçok kaynağa yer verilmiş olan bu çalıma, söz konusu amaçlarını gerçekleştirmesiyle Türk tarihinin bu konudaki açığını toplu bilgiler vererek kapatmıştır. İncelenen kaynaklar göstermiştir ki, Türkler en eski ataları olarak kabul edilen Asya Hunları'ndan itibaren diğer deletlerle olan diplomatik ilişkilerine büyük önem vermiş ve bu ilişkileri yürütmede kendilerinden yararlanılmak üzere Kâtip (Bitikçi), Elçi (Yalabaç, Yalabçı), Tercüman (Tilmaç) gibi görevlilere sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, named ?Diplomacy in Turks before Islam and Diplomatic Relationships in the Period of Huns?, was to examine and reveal the officials dealing with diplomacy in Pre-Islamic Turkish states or empires, the titles used for those officials, the active groups in former Turkish diplomacy, and diplomatic relationships between Hun states or empires and the other states in the light of sources. This study, including many native and foreign sources, compensated the lack of information in Turkish history about this topic by giving collective information. The examined sources indicated that Turks had given great importance to the diplomatic relationships with the other states beginning from Asian Huns, accepted as their ancient ancestors, and they had had some officials such as Clerk (Bitikçi), Envoy (Yalabaç, Yalabçı), Interpreter (Tilmaç) for the maintenance of these relationships.