75 numaralı Mühimme Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (s. 172-331)
The transcription and evaluation of Mühimme Register no 75 (page: 172-331)
  1. Tez No: 304148
  2. Yazar: ADEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
Osmanlı Devleti'nde Orhan Bey zamanından beri var olduğu bilinen Divan-ı Hümayun; Osmanlı Devleti'nin siyasî, askerî, iktisadî, hukukî ve sosyal işlerinin görüşülerek karara bağlandığı en önemli kurumlardan birisidir. Divan-ı Hümayun'da çıkan hükümlerin suretlerinin tutulduğu defterlere, Mühimme Defterleri adı verilmektedir. Mühimme defterleri Osmanlı Devleti'nin siyasî, askerî, hukukî ve örfî alanlarında önemli bilgiler vermesi açısından son derece önemlidir. Çalışmanın konusu 75 numaralı Mühimme Defteri olup, XVII. yüzyıl başlarında, Sultan I. Ahmed döneminde meydana gelen olayları içermektedir. Defterin içeriğini oluşturan konular; eşkiyalık olayları, İstanbul'a gönderilen zahire hususu, vakıf mallarının tamiri, kale ve palanga yapımı ve tamiri gibi konulardır. Bu defterler sayesinde ülkenin hemen hemen her tarafında görülen eşkiyalık olayları kolayca takip edilebilir. Bunun yanında İstanbul'a gönderilecek zahirenin nerelerden tedarik edildiği ve hangi limanlardan gönderildiği görülebilmektedir. Çalışmamızda 75 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyonu, şekil ve muhteva yönünden incelenmesi yanında, genel olarak Divan-ı Hümayun ve Mühimme Defterleri ve sultan I. Ahmed devri olayları hakkında bilgiler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Divan-I Hümayun wich has been known since Orhan Bey, was one of the most important ınstituons in Ottoman Empire in wich political, juristic, economic, social and military subiects were discussed and settlrd. The registers in wich the copies of decisions of Divan-I Hümayun were held, were colled Mühimme registers. Mühimme registers were very important since they gawe information most political military, jurictic and social affairs. The subject of this study is 75. Mühimme registers which included the events in the period of I. Ahmed in the early 17 th century. Most of the decisions in the regıster are about Celâlî Revolt, the events of banditry and the provisions that would be sent to İstanbul. By the help of this book, the whole of the banditry all around the country could be easily followed. Moreover, the information about where the provisions that would be sent to İstanbul were acquired from and from which ports that they were shipped can be seen but this is limited information. In addition to the analysis of the 75. Mühimme Regısters in aspects of transcription, form and content, the information about Divan-ı Hümayun, Mühimme Regısters and the affairs of Sultan I. Ahmet era was given in general in our study.