Mevlânâ'da kadın
The woman in Mawlana
  1. Tez No: 304176
  2. Yazar: REYHAN BAŞKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk ve İran edebiyatlarının en önemli şair ve düşünürlerinden olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, 6 Rebiülevvel 604 (30 Eylül 1207) tarihinde Belh'te doğmuş ve ailesiyle birlikte Anadolu'ya göç etmiştir.İlk derslerini babasından alan Mevlânâ, babasının vefatından sonra Seyyid Burhaneddin Muhakkık-ı Tirmizî'den dersler almış ve kendini çok iyi yetiştirmiştir. Mânevî anlamda da kendini geliştirmek isteyen Mevlânâ, Şems-i Tebrizî'ye bağlanarak hayatını tamamen değiştirmiştir.Mevlânâ, manevi aşk ve coşkuyu şiirleriyle dile getirmiştir. Onun inanca, sevgiye, hoşgörüye dayalı dünya görüşüyle yazdığı şiirleri, tasavvufla birleştirdiği eserleri, toplumları derinden etkilemiştir. Mevlânâ, 5 Cemaziyelahir 672 (17 Aralık 1273) Pazar günü, 66 yaşında Konya'da vefat etmiştir.Mevlânâ'da Kadın adlı bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mevlânâ'nın hayatı, edebî kişiliği, eserleri ve çağdaşları hakkında kısa bilgi verildi. İkinci bölümde, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'da kadın ve konumu kısaca anlatıldı. Üçüncü bölümde ise, Mevlâna'nın başta Mesnevî olmak üzere Fihi ma Fih, Mecalis-i Seb`a ve Divân-ı Kebîr'indeki kadınla ilgili görüş ve düşünceleri ele alınıp incelendi.
Özet (Çeviri)
Mawlana Jal?l ad-D?n R?m? who is one of the most important poet and philosopher of Turkish and Iranian literature was born in the 6th of Rebiülevvel month,604 ( 30th September 1207) in Balkh and migrated to Anatolia with his family.After his father?s death Mawlana who took his first lessons from his father, took some lessons from Seyyid Burhaneddin Muhakkık-ı Tirmizî and educated himself very well. Mawlana, who wanted to also improve himself spiritually, changed his whole life completely dedicating himself to Şems-i Tebrizî .Mawlana expressed spiritual love and enthusiasm through his poems. His poems with his world view based on faith, love and tolerance, his works he associated with sufism affected societies deeply. Mawlana died on the 5th of Cemaziyelahir month, Sunday, 672 (17th December 1723) in Konya at the age of 66.This work called Woman from the Perspective of Mawlana consists of three parts. In the first part, a brief information is given about Mawlana?s life, literary personality, works and contemporaries. In the second part, woman and her role in Judaism, Christianity and Islam is mentioned briefly. And In the third part, Mawlana?s views and opinions on woman are discussed and analysed notably in his Mathnawi and Fihi ma Fih, Mecalis-i Seb`a and Divân-ı Kebîr.