Türk Hukukunda esnek çalışma
Flexible working in Turkish Law
  1. Tez No: 304175
  2. Yazar: MURAT İKİZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tezin amacı, Türk Hukukundaki esnek çalışma uygulamalarını incelemektedir. Bu amaçla öncelikle çalışma ilişkilerinin tarihsel süreci, esnek çalışmayı doğuran nedenler ve esnek çalışmanın çeşitli boyutları özet olarak anlatılmıştır. Esnek çalışmanın genel hatları bu şekilde ele alındıktan sonra hukukumuzdaki esnek çalışma uygulamalarına değinilmiş ve önemli esnek istihdam modelleri olan kısmi süreli çalışma, geçici (ödünç) iş ilişkisi, evde çalışma ve tele çalışma ayrı bölümler halinde ve değişik ülkelerin uygulamalarıyla karşılaştırılmak suretiyle işlenmiştir.Çalışmanın neticesinde hukukumuzdaki esnek çalışma düzenlemelerinin yeterli açıklıktan yoksun olduğu ve bireysel iş hukuku düzenlemeleri ile toplu iş hukuku ve sosyal güvenlik mevzuatının birbirine uyumsuz olduğu tespit edilmiştir. Anılan belirsizlik ve uyumsuzluğun çalışma hayatının esnekleşmesine engel olduğu ve kayıtdışılığı arttırdığı görülmüştür.Önemli esnek istihdam modellerinin kanunda ismen düzenlenmesinin, meslek edinilmiş geçici (ödünç) iş ilişkisinin mevzuatımıza dahil edilmesinin, sosyal güvenlik mevzuatında esnek çalışanların hak kayıplarını önleyecek düzenlemeler yapılmasının ve kıdem tazminatı fonunun hayata geçirilmesinin esnekleşme ve kayıtdışılığın önlenmesi için gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine flexible working practices in Turkish Law. For this purpose, firstly the historical process of working relationships, flexible working and flexible work is described in summary. After this, flexible working practices are studied in this manner and the part-time work, temporary (loan) business relationship, working at home and tele-working in separate sections, which are mainly flexible employment models, are investigated and processed by comparing the practices of different countries.As a result of the study, it have been determinated that flexible work arrangements lacks sufficient clarity. Furthermore the collective and individual labor law, labor law and social security legislation and regulations have been founded to be incompatible with each other. These problems cause an obstacle to flexible working and an increase in unregistered employment.The following conclusions to prevent unregistered employment and obtain flexibility have been reached in this study: 1. Important flexible employment models should be regulated as nominate contracs, 2. Occupational acquired temporary (loan) business relationship should be regulated in Turkish Law, 3. It should be accepted new regulations to prevent of employee rights on flexible working, 4. Severance pay found should be effectuated.