Cumhuriyetten günümüze modern anlamda Erzurum'da ilk tiyatro hareketleri
The first modern theatrical movements in Erzurum from the Republican era to today
- Tez No: 304179
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
?Cumhuriyetten Günümüze Modern Anlamda Erzurum'da ilk Tiyatro Hareketleri? adını verdiğimiz tezimizi öncelikle Cumhuriyet Tiyatrosu kapsamında inceledik. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Atatürk'ün devrimlerinin, devletin temel ilkelerinin ve ülkülerinin sanatın her dalında olduğu gibi tiyatroya yansıması sonucu bu sanat daha geniş faaliyet alanları bulmuş, bu alanda ileri ve önemli adımlar atılmıştır.Bu adımların en özgün ve en etkili olanı ise Halkevleri'dir. Sosyal ve kültürel bir devrim olan Halkevleri, dokuz koldan Erzurum halkının sosyal yaşantısına yeni bir ivme kazandırmıştır.Halkevleri değişen siyasi yapının gölgesinde kalarak kapatılmaya yüz tutarken, onun yerini dolduracak, misyonunu yaşatacak olan Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneği halkın yeni gözdesi olmuştur. Dernek Halkevini aratmaz. Gönüllülerinin özverili çalışmaları en çok Erzurum'un Kurtuluşu için yapılan törenlerde göze çarpar. Derneğin uzun yıllar tüm kollarında hizmet veren Sebahattin Bulut ise her etkinliğin öncüsü olmuştur.Şehrin tiyatro görgüsü ve ilgisi beraberinde profesyonel bir tiyatro ihtiyacını doğurur. Bir kaç kez Devlet Tiyatrolarının kurulması girişimi yapılır ancak turne tiyatrosu olmaktan öteye geçemez. Bu girişimlerin en büyük kazancı Erzurum'da bir Devlet Tiyatrosu sahnesi kurulması olur. Böylelikle Devlet Tiyatrolarının turneleri daha sık gelerek şehrin tiyatroya bakış açısını olumlu yönde etkiler ve 1997 de Erzurum Devlet Tiyatrosu yerleşik düzene geçer.On dört yıldır çeşitli oyun dağarcığıyla hizmet veren Erzurum Devlet Tiyatrosu ve günümüz Amatör Topluluklara genel bir bakış ile tezimiz son bulur.
Özet (Çeviri)
The study named ?The First Modern Theatrical Movements in Erzurum from the Republican Era to Today? was firstly carried out within the scope of Republican Theatre. The art theatre found a larger field of activity as a result of the reflection of Atatürk?s reforms, the State?s basic principles and ideals on theatre as well as on each branch of art in parallel with the foundation of the Republic. Thus, important and progressive steps were taken in this field.While the Public Houses lost its ground as the result of changing political structure, the Association of Folk Songs and Folk Dances which would replace it and maintain its mission began to come into favour. The Association was as much popular as the Public Houses. Self-sacrificing efforts of the volunteers can immediately be seen in the ceremonies performed for the independence of Erzurum. Sebahattin Bulut is like the locomotive of the Association, who served in all branches of the Association for long years.Theatre etiquette and interest of the city created the need for a professional theatre. Several attempts were made to set up the National Theatre. Yet what was achieved was the touring theatre but nothing. The greatest achievement was the foundation of the stage of the National Theatre. Consequently, National theatres went on tours to the city more often, which had a much more positive effect on people?s point of view of the theatre and in 1997, Erzurum National Theatre had a permanent settlement.The study ends with a general outlook on today?s Amateur Groups and Erzurum National Theatre performing a wide variety of plays for fourteen years.