Çeki iradesi dışında elinden çıkan hamilin hukuki korunma yolları
Ways of legal protection of the cheque holder losing it beyond his control
- Tez No: 304178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun çeki irade dışı elinden çıkan keşidecinin başvuracağı hukuki korunmaya ilişkin md. 711/3 hükmü yürürlükten kaldırılmıştır. Çalışmamızda, yürürlükten kaldırılan bu hüküm sonrasında çeki iradesi dışında elinden çıkan keşidecinin, hamilin başvuracağı hukuki korunma yollarının neler olduğu incelenmiştir. Bu incelemede 6762 sayılı TTK esas alınarak, 5941 sayılı Çek Kanunu ile 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan 6102 Türk Ticaret Kanununun çalışma konusu ile ilgili hükümlerine de yer verilmiştir.Bu çalışma, iki bölümden oluşmakta ve çeki iradesi dışında elinden çıkan hamilin başvurabileceği hukuki korunma yollarının tespitini içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, çek kavramına yer verilerek, çekin Türk hukuku açısından gerekli olan şekil şartları ve kendine özgü nitelikleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, çeki iradesi dışında elinden çıkan hamilin başvurabileceği hukuki imkânlar tespit edilerek, bunlar ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Law Amending Some Laws, which was numbered 5838 cancelled Article 711/3 of the Turkish Commercial Code regarding to the legal protection that could be used by the cheque holder who loses it beyond his control. In this study, following the cancellation of this article, the ways of legal protection were examined. By doing so, the Cheque Law numbered 5941 and the Turkish Commercial Code numbered 6102 which will enter into force on the 1st of July, 2012 were also taken into account.This study consists of two chapters and includes the determination of the ways of legal protection that can be used by the cheque holder who loses it beyond his control. In the first chapter, the concept of cheque which was the basis of the study was defined; the necessary formal conditions of the cheque from the Turkish legal perspective and its sui generis characteristics were examined. In the second chapter, the legal ways that can be used the cheque holder who loses it beyond his control were determined, these ways were scrutinized in detail.