Erzurum mahallelerindeki Ortaçağdan kalma tarihi eserler (V. XV.yüzyıllar arası)
Erzurum neighborhoods Medieval historical works (between V. XV.yüzyıllar)
- Tez No: 304180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, Erzurum'un merkezi mahallelerinde Ortaçağdan kalma tarihi eserlerin bir dökümünü yapmaktadır. Tezimizde ortaçağdan günümüze kadar ki süreçte şehir merkezindeki mahallelerde yer alan mevcut ve yıkılarak kaybolan ortaçağ eserlerine yer verilmiştir. Cami, han, hamam, medrese, tarihi okul, kümbet ve türbeler ise bulundukları mahalleler içerisinde değerlendirilmiştir. Bu eserlerin büyük bir bölümünün zaman içerisinde büyük değişikliklere uğradıkları ve asli özelliklerini muhafaza edemedikleri de görülmüştür. Hanların, hamamların ve bazı tarihi eserlerin yapılış tarihleri ve bu eserleri yaptıranların ise belli olmadığı kaynaklardan anlaşılmıştır. Eserlerin korunması konusunda ise bilinçli çalışmaların yapılmadığı tespit edilmiştir. Tezimizde ayrıca tarihi eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara bırakılması konusunda neler yapılması üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, the central districts of Erzurum is a breakdown of the medieval historical monuments. In our thesis that the Middle Ages to the present process, the existing neighborhoods and demolishing the lost medieval city center are in the works. The mosque, inn, hamam, theology school, school history, the cupola and the tombs were evaluated in their neighborhoods. Undergo major changes over time, a large part of these works and they could not maintain the essential features observed. Inns, baths, and some of the dates of historical monuments and works of construction builders understood that the sources are not clear. The conscious efforts on the protection of the works were not done. Our thesis is also the protection of historical monuments and focused on what to do about leaving to future generations.