Kanun sazında belli başlı tekniklerin eğitiminde geleneksel Türk sanat müziğindeki şarkı formundaki eserlerin aranağmelerinin kullanılabilirliği
The disponibility of transition melodies of pieces on the song form in the traditional art music in training of principal techniques the zither
  1. Tez No: 304187
  2. Yazar: ERHAN BEBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı kanun sazında çalış tekniklerinin eğitiminde, Türk müziği şarkı formlarının aranağmelerinden nasıl yararlanılacağını tespit etmektir. Bu çalışma bu alandaki boşluğun kısmi olarak doldurulması açısından önemli görülmektedir.Bu çalışma tarama yöntemiyle yürütülmüştür.Birinci bölümde Geleneksel Türk sanat müziği, kanun sazının tanımı, tarihi gelişimi, kanun sazının akrabaları, kanun sazının yapısı ve teknik özellikleri, Klasik Türk müziğinde sözlü şarkı formları ve kanun sazında kullanılan belli başlı çalış teknikleri üzerinde incelemelerde bulunuldu.İkinci bölümde araştırmanın yöntemi ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.Üçüncü bölümde ise örneklemdeki eserlerin, çalış tekniklerine göre sınıflandırılması ve analizleri ele alınmıştır.1-Kanun sazı eğitimde geçmişten gelen metod sorunu, eğitimcilerin Klasik Türk Müziği repertuarından aldıkları saz müziği eserlerinden örnekleri (saz semaisi, peşrev, vb.) kullanmalarına neden olmuştur.2-Kanun sazı eğitiminde ağırlıklı olarak kullanılan saz müziği unsurlarından biri de şarkı formundaki eserlerin aranağmeleri olabilmektedir.3-Kanun sazı eğitiminde çeşitli çalış tekniklerine dönük öğretim aşamaları paralelinde, saz müziklerine ek olarak şarkı formunun aranağmelerinin kullanılması mümkündür.4-Şarkı formundaki eserlerin aranağmeleri, kanun eğitimine dönük öğrenme aşamalarındaki çalışmalar için uygun birer etüd olma potansiyeli taşımaktadır.5-Geleneksel Türk Sanat Müziği'nde kanun sazının eğitiminde kullanılabilecek oldukça kapsamlı şarkı formu örnekleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to learn how to make good use of aranagmeler of the Turkish song formation in the zither education techniques. This study is important in terms of filling up the gap in this area.This study was conducted with the method of Survey.In the first section, following factors were investigated; traditional Turkish folk music, the definition of zitherand its historical development, neighborhood of the Zither, technical characteristics and the structure of the zither, the verbal song formation of classical Turkish music, and some play techniques used in the Zither .In the second section, following factors were studied; the importance of this study, sampling scheme, collection of the data and its interpretation.In the third section, all the eser (work of arts or trace) used in the study were classified by the play techniques with the effects.1-With the effects of using traditional method in the zither education, educators are continue to use the examples (eser) of the ?İnstrument Music? (saz semaisi, pesrev, vb.) from the inventory of the Classical Turkish Music.2-In the education of the zither, one of the characteristics of the ?İnstrument Music? is the existence of the aranagmeler at the song formation of the Works (work of art).3-With accordance of the education of the some play techniques of the Zither, in addition to saz musicals it is possible to use the aranagmeler of the song formation.4-Aranagmeler in the song formation of the Works have potential to provide examinational basis in the education of ZitherIn the Traditional Turk Music, there are examples of comprehensive song form used by the education of Zither.?