A. Turan Oflazoğlu'nun oyunlarında dil-tavır ilişkisi
Language manner relationship in the Turan Oflazoğlu?s
  1. Tez No: 304188
  2. Yazar: MUSTAFA BİLİRDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Tiyatronun en önemli özelliği gerçeğe uygunluk ilkesidir. Bir oyunda padişahı canlandıran oyun kişisi, tıpkı bir padişah gibi oturmalı, kalkmalı ve konuşmalıdır. Seyirci onu izlerken sanki bir Osmanlı padişahının huzurunda olduğu hissine kapılmalıdır. Canlandırılan rolün; psikolojik, sosyolojik, biyolojik özellikleri göz önünde bulundurularak dil ve tavır özelliklerinin belirlenmesi yazarın ve oyunun seyircide uyandırmasını beklediği dramatik etkinin sağlıklı bir şekilde hedefe varmasını sağlaması bakımından önemlidir. Tiyatronun sahne üzerinde kullandığı ve karmaşık bir yapıya sahip olan oyun dili, oyuncunun yalnızca ses sistemini kullanarak gerçekleştirdiği bir dil değildir. Bu dil, onun gövdesel hareketlerini, jest, mimik vb eylemlerini de ifade eder. Olaylar karşısında oyun kişisinin sergilediği davranışlar ise onun ruh dünyasını, içinde yaşadığı sosyal çevreyi ve bu düzen içerisinde kendisine belirlediği konumu yansıtması bakımından önem taşır.İncelemeye çalışacağımız A. Turan Oflazoğlu'nun oyunlarında insan ve olayları birbirinden ayrı olarak düşünmeyeceğiz. Olayları ve oyun kişilerini ve bunların taşıdığı anlamı birbirine sindirilmiş olarak ele alarak, insani özellikleri, toplumsal ilişkileri ve hareketi sağlayan davranışları dil?tavır ilişkisi bağlamında ele alarak çözümlemelerde bulunacağız. Yoğunlukla insan ve insani gerçekler üzerinde duracak, yazarın kişisel, ulusal ve evrensel görüşlerini yansıtmak üzere seçtiği oyun kişilerini dil-tavır ilişkisi çerçevesinde yorumlama gayreti içerisinde olacağız. Kişilerin özel nitelikleri, tavır ve davranışları, eğilimleri, tepkileri üzerinde duracak, onları derinlemesine bir değerlendirme yaparak sunmaya çalışacağız. Bilindiği gibi konuşmalarıyla kişinin toplumsal ve psikolojik durumunu; dış görünüşüyle kişinin fiziki durumunu ve davranışlarıyla o kişinin ahlakını, inançlarını, temel değerlerini, ideallerini ve kabullerini göstermek çok uygulanan bir yöntemdir. Bu yüzden, oyun kişilerini söyledikleriyle ve davranışlarıyla belirlemek temel ilkemiz olacak. Kişilerin hareketlerinin nedenlerini, eğilimlerini, durumlarını, onları geliştiren, yönlendiren hareketlerini ve harekete yön veren temel özelliklerini de takip edeceğiz. Bunun yanı sıra, özelden genele ulaşarak, çeşitli konularda oluşan toplumsal tavrın, oyunlar içersindeki yansımalarına da yer vereceğiz.
Özet (Çeviri)
The most important feature of the theater is the principle of conformity to reality. Sultan, who plays in a game, just sits like a sultan, standing, and speaks. Spectators watching her as if a feeling that the presence of the Ottoman Sultan. Played the role, psychological, sociological, considering the language and attitude, and determine the properties of the biological characteristics of the author and arouse the audience waiting for the game come back immediately to provide dramatic impact in terms of the target is important in a healthy way. Used on the theater stage with a complex structure and language of the game, is not only a language the player is done using the sound system. This language refers to, his truncal movements, gestures, facial expressions and something like these actions. Behavior exhibited by the player in the face of events, for example his spirit world, the social environment in which he lived, in this order determined his location by him is important in terms of reflecting.Will attempt to examine A. Turan Oflazoğlu?s games we won?t think of people and events separately. Go about as intimidation events and contacts in the game and carries the meaning by them and we will do analysis with considering the context of language-attitude relationship about human characteristics, social relationships, and that the movement behavior. Intensely we will stand on human and humane facts and we will try to commenting the author's personal, national and international contacts in the game of choice to reflect the views of language and attitude within the relationship. We try to present people's personal qualities, attitudes, trends; focus on the responses in a depth evaluation. As is well known speeches of the person's social and psychological status, external appearance and behavior of that person's physical status of moral values, beliefs, core values, ideals, and their admission to the show the most applied method. Therefore, players? speech and the behavior of them in the game will determine the basic principle for us. We will follow the causes of movements of people, trends, status, develops and directs the movements of them, the basic features of action that leads. In addition, with bottom reaching, we will include reflection of social attitudes of the various issues in games.