Kanal D ve Samanyolu'ndaki ana haber bültenlerinde yer alan Ergenekon haberlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysing of the news about Ergenekon stated on the main news bulletion Channel D and Samanyolu
  1. Tez No: 304203
  2. Yazar: TUĞBA AKSAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Ergenekon Yapılanmasıyla ilgili gelişmelerin iki özel televizyon kanalı olan Kanal D ve Samanyolu'nda nasıl haberleştirildiği ve ne sıklıkla verildiği gün gün incelenmiştir. İçerik analizi yöntemi dikkate alınarak incelenen haberlerde, bu iki televizyon kanalının konuyla ilgili haberlerin sunumu sırasında nasıl manşetler kullandığı, nasıl bir kamuoyu oluşturduğu ve nasıl bir tutum sergilediği göz önüne alınmıştır. Ayrıca haberlerin incelenmesi sırasında Ergenekon haberlerinin gündem sıralamasındaki yeri, habere ayrılan zaman, kullanılan görüntü miktarları ve kanıtlanabilirlik durumu, medyanın objektiflik vekamusal görevi yerine getirebilme özelliği bakımından birinci sıradaki yerini almıştır. Bu ölçütler dikkate alınarak, Kanal D ve Samanyolu televizyonlarının 24 Kasım 2009-24 Nisan 2010 tarihleri arasındaki Ergenekon haberleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve Samanyolu'nun gerek haber sayısı gerekse habere ayrılan zaman bakımından Kanal D'ye göre daha fazla ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Ancak, gündem sıralaması açısından her iki kanal arasında belirgin bir fark görülememiştir. Günlük olarak yapılan değerlendirmeler sonucunda elde edilen bir diğer bulgu ise her iki kanalın da gelişmeler karşısında tarafsızlığını koruyamadığı ve kamusal yayıncılık anlayışını tam olarak yerine getiremediği yönünde olmuştur. Elde edilen bu tespitler, Türk görsel medyasının kamuoyunu istediği biçimde yönlendirme ve gelişmeler karşısında tarafsız davranamayarak, izleyici kitlesine kendi tutumlarını aşılama niteliğini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined day by day how the developments about Ergenekon structuring was brought into news and how often they were on in two private channels Kanal D and Samanyolu. In the news examined by considering content analysis method, it was taken into consideration what headlines these two channels used, how they created a public opinion and how they exhibited their attitudes towards the developments during the presentation of the news concerning the matter. Besides, during the examination of the news, the place of Ergenekon news in agenda grading, the time fort he news, the images used and the state of provability ranked first in the context of the characteristic of objectivity and exercising public service of the media. By considering these criteria, Ergenekon news of kanal D and Samanyolu channels between the dates 24 November 2009-24 April 2010 was examined comparatively and it was confirmed that Samanyolu came to the forefront more than Kanal D in terms of both the number of news and the time for the news. However, a marked difference was not observed between each channel in term of agenda grading. On the other hand, as a result of daily evaluations, another prof was that two channels could not keep the impartiality on the developments and could not fully exercise the sense of public broadcasting. These proofs obtained display that Turkish visual media direct public opinion as they wish and impress their own attitudes on general viewers by losing the impartiality on thedevelopments.