Lisans düzeyindeki öğrencilerin kredi kartı deneyimine yönelik algısı: Anadolu Üniversitesi örneği üzerinde nitel bir çalışma
Perception towards credit card experience among under-graduate level students: A qualitative research study on Anadolu University
  1. Tez No: 304204
  2. Yazar: EDİBE BETÜL KARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tezin amacı, geçimini başkalarına bağlı olarak sağlayabilen üniversite lisans öğrencilerinin, kredi kartı kullanma deneyimini nasıl algıladığını anlayabilmektir. Bu amaca ulaşabilmek için, kredi kartı kullandığını ve kendi geçimini sağlamak üzere hiçbir işte çalışmadığını belirten Anadolu Üniversitesi fakülte ve yüksekokullarından lisans düzeyindeki öğrencilerle yarı yapılandırılmış 30 görüşme yapılmış; öğrencinin kredi kartı deneyiminde neler yaşadığı, nasıl hissettiği, kendi deneyimini nasıl yorumladığı; alanyazının benzer deneyimleri nasıl değerlendirildiği çerçevesinde, betimsel analizle irdelenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda, öğrencilerin kredi kartını var olan koşullarını/statüsünü korumak veya geçmeyi arzuladığı konuma işaret edebilmek için kredi kartı kullandığı görülmektedir. Öğrencilerin, kredi kartıyla yaptıkları harcamalarda -nakit parada olduğu gibi somut bir biçimde görülemediği için- ürünün kendisine ne kadar pahalı geldiği, ne kadar harcama yapmış olduğu, geriye ne kadar kaldığı ve ne kadar borçlanmış olduğuna ilişkin algısının kendisini yanıltabildiği görülmektedir. Bu nedenle farkındalık yaratabilmek için Bireysel Finans Yönetimi dersi uygulamalarının ülkemizde de zorunlu kılınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the perception associated with the use of credit card experience on undergraduate students whose source of income is someone else. For this purpose, 30 semi-structured interviews are conducted with the under-graduate students who are from the faculties and collages of Anadolu University and state that they have never been worked for a living and using credit cards, and they are asked how they experience their credit cards, how they are feeling about their experience, what they think about their own credit card experience; and all of them are analyzed by descriptive analysis, according to how literature interprets similar experiences. According to the results of the research, it can be seen that the students use credits cards to keep their substantial conditions/status or to reach the desired status. While the students having their spending by credit cards, there seems to be an illusion ? because it is not as tangible as paying in cash- about how expensive was the product, how much has been spent, how much is left and how are become indebted at the end of spending. So in order to raise awareness, it is suggested that Personal Financial Management courses to be mandatory in our country.