Bilgi teknolojilerinin iç denetimde yarattığı değişimler ve iç denetim birimlerinin değişimleri değerlendirmesine yönelik İMKB?100 işletmelerinde bir uygulama
Changes in internal auditing that cause information technology and an application in ISE-100 businesses for assessing the changes by internal auditing departments
  1. Tez No: 304210
  2. Yazar: BURCU İŞGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Gelişen bilgi teknolojileri ortamında gerçekleştirilen işlemlerin güvenilirliğinin sağlanması ve işletmedeki faaliyet alanlarına ilişkin çalışmalara yön verilmesi iç denetimin işlevlerini etkilemiş ve güvence ve danışmanlık hizmetinin ön plana çıkmasına yol açmıştır. İşletmelerde bilgi teknolojilerinin yaygın bir şekilde kullanılması, bu teknolojilerin denetimini de gündeme getirdiğinden, bu yöndeki çalışmalar bağlamında iç denetim birimlerince gerçekleştirilen güvence ve danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç daha da artmıştır. Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler iç denetimin etkinliğini attırma çabalarını da ön plana çıkarmıştır. Bu çabalar sayesinde iç denetim faaliyetleri geleneksel denetim yaklaşımından uzaklaşarak bilgi teknolojilerine dayalı çalışma ortamlarının gerektirdiği sürekli denetim, risk odaklı iç denetim ve kontrol özdeğerlendirme gibi yeni yaklaşımlara yönelmiştir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler işletmenin gerçekleştirdiği faaliyetlerde değişmelere neden olmuş ve işletmenin risklerden korunma ihtiyacını arttırmıştır. Bunun sonucunda iç denetimin faaliyet alanları risk yönetimi, iç kontrol ve kurumsal yönetim alanlarını kapsayacak şekilde genişlemiştir.Çalışmanın ilk bölümünde, bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojileri uygulamalarının iç denetim ile ilişkisi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, iç denetim ile ilgili temel bilgilerin yanı sıra güvence ve danışmanlık hizmeti işleviyle birlikte, iç denetim sürecinde uygulanan yaklaşımlar ve iç denetimin gelişen faaliyet alanları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, bilgi teknolojilerindeki değişimlerin iç denetimin işlevlerinden güvence ve danışmanlık hizmetleri ve iç denetim sürecinde yarattığı etkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde bilgi teknolojilerinin iç denetimde yarattığı değişimlerin iç denetim birimleri tarafından değerlendirilmesi amacıyla İMKB-100 işletmelerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırmanın sonuçları, iç denetimin bilgi teknolojilerindeki gelişmelerden etkilendiğini desteklemektedir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, iç denetim birimlerinin bu teknolojilerin etkisiyle ortaya çıkan güvence ve danışmanlık işlevini yerine getirmelerini, yeni yaklaşımları benimsemelerini ve faaliyet alanlarının genişlemesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ensuring reliability of operations that are performing in the developing information technology environment and conducting studies about areas of activity in the business have effected functions of internal auditing an caused to services of assurance and consulting loom large. Widespread use of information technology in business because of control of these technology are on the agenda, in the context of studies in this direction, demand of assurance and consulting services performed by internal audit units have increased. Development in information technologies has highlighted the effects of increased effectiveness of internal auditing, too. Through these efforts, internal auditing activities are away from traditional auditing approaches, it has directed towards the new approaches such as continuous auditing, risk based internal auditing and control self-assessment that are necessary for work environment based on information technology. Developments in information technologies have caused changes in the activities carried out by the business and increased the need for protection against business risks. As a result, activity areas of internal auditing have expanded to include areas of risk management, internal control and corporate governance.In the first part of the study it is focused on information technology and relationship between information technology application and internal auditing. In the second part, it is discussed as well as basic information about internal auditing with assurance and consulting services, approaches applied to internal auditing process and growing activity areas of internal auditing. In the third part, it is examined the effects of changes of information technology in assurance and consulting services of internal auditing functions and internal auditing process. In the fourth part, it is included the result of study that is focused on ISE-100 enterprises for changes internal auditing that cause information technology is assessed by internal auditing department. The results of the study has supported that internal auditing is influenced by developments in information technologies. Developments in information technologies provided to fulfill the function of assurance and consulting, that is emerged with the impact of these technologies, by internal audit units and adopt new approaches. At the same time, activity areas of internal auditing have expanded in businesses that widely use information technologies.