Örgütsel kültür ve yenilikçiliğin performansa etkilerini inecelemeye yönelik bir araştırma
A research measuring the effects of organizational culture and innovation on performance
- Tez No: 304232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAHİR UZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yenilikçilik, günümüzde üzerinde oldukça fazla durulan ve örgütler için hayati önem taşıyan bir kavram halini almıştır. Örgütlerin yeniliğin sürekliliğini sağlayabilmeleri için yenilikçi anlayışın hakim olduğu örgüt kültürüne sahip olmaları gerekmektedir. Örgüt kültürünün ve yenilikçiliğin bir bütün olarak kabul edilmesi ile örgütsel performansın artıp artmadığı bu çalışmanın temel konusudur. Bu araştırmanın amacı ise; örgüt kültürü ve yenilikçiliğin örgütsel performans üzerindeki etkilerini incelemektir.Araştırma için gerekli veriler yüz yüze anket toplama yöntemiyle Rize ilinde bulunan çay işletmelerinden toplanmıştır. Araştırma kapsamındaki işletmelere verilen anketlerden 198 anket geri dönmüş ve bu anketler SPSS 14,0 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanan hipotezler, korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre örgüt kültürü ve yenilikçiliğin örgütsel performans üzerinde önemli ve anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Innovation has become such a concept that is being considered substantially and vital for organizations. To maintain innovation, organizations must have an organization culture that has the innovative understanding. The topic of this study is that organizational performance increases by considering organization culture and innovation culture as a whole. Therefore the purpose of this research is to search the effects of organizational culture and innovation on organizational performance.The necessary data for the research were collected from tea factories in Rize by surveys. 198 of the surveys that had been given to the companies have returned and those surveys have been analyzed with the SPSS 14,0 package program. The hypothesis that had been prepared according to the purpose of the research has been tested with the analysis of correlation and regression.According to the conclusion of the research organization culture and innovation has significant effect on organization performance.