Kisecik köyünün beşeri ve ekonomik coğrafyası
The human and economic geography of Kisecik village
- Tez No: 304233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüksek lisans tez konusu olan bu çalışmanın amacı, coğrafi ilke ve metotları küçük bir yeryüzü ünitesi üzerinde uygulamaktır. Bu çalışma ile gezi, gözlem, dağılım, bağlantı, sebep sonuç gibi coğrafi ilke ve metotların uygulanmasına olanak bulunmuştur.Çalışmamıza öncelikle araştırma sahasıyla ilgili kaynak taraması ve ilgili istatistiksel verileri toplama suretiyle geçen hazırlık safhası ile başlanılmış ve daha sonra çalışma sahasında gezi, gözlem, mülakat ve inceleme yapmak suretiyle yerinde tespitler yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek yazı, şekil, grafik, tablo ve fotoğraf gibi anlatım araç ve metotlarıyla bir sentez şeklinde sunulmaya çalışılmıştır. Veriler büyük oranda Çamlıyayla İlçe Tarım Müdürlüğünden alınmıştır. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden de faydalanılmıştır.Çalışmanın en önemli safhalarından biri olan saha çalışmaları belirli aralıklarla kısa süreli olarak yapılmıştır. Bunun yanında çalışma konusunu oluşturan sahada yaşamış biri olarak önceki gözlemlerimiz ve bilgilerimizden de araştırma içinde yararlanılmıştır.Bunun yanında çalışmanın yazımında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün belirlediği tez yazım kuralları ile geçerli imla kuralları ve coğrafi anlayış ve terminolojiye büyük ölçüde uyulmuştur.Tez konusunu oluşturan yöre Mersin ili Çamlıyayla ilçesi sınırları içinde yer alan Kisecik köyü'dür. Köy ilçe merkezinin güneydoğusunda ve ilçe merkezine 20 km uzaklıkta olup, köy yerleşim sahasının yükseltisi 650m kadardır. Köy, esas itibari ile bir dağın eteğinde konumlanmıştır. Yeryüzü şekilleri oldukça dalgalı bir görünümdedir. Köyün etrafında monoklinal yapılar, sellerle oluşmuş kısa boylu derin yarılmış vadiler bulunur. Köyün kurulmuş olduğu arazi genel olarak üst ve orta miyosen yaşlı arazilerdendir. Köyün orta kısmında düz bir alan vardır. Meskenler bu alandan dağın eteklerine doğru kurulmuştur. Köy Toros dağlarının güney yamacında ve küçük bir düzlüğün kuzeyinde bulunmaktadır. Köyün doğusunda Sarıkavak, güneyinde Boztepe, güneybatısında Böğrüeğri, kuzeyinde ise Körmenlik köyleri yer almaktadır.Yerleşme şekli, büyük ölçüde su temini ve beşeri coğrafya şartlarının tesirinde kalarak şekillenmiştir. Köy yerleşmesi bu şartlara bağlı olarak bir su kaynağının etrafında kurulmuştur. İki mahalleden oluşan köyde bu iki yerleşme ünitesi de toplu dokuludur. Meskenler genellikle doğal ve beşeri şartlarının özelliklerini yansıtırlar. Kisecik köyü'nün son nüfus sayımına (2010 Yılı) göre nüfusu, 129 Erkek, 109 kadın olmak üzere toplam 238 kişiden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is a master thesis subject, is to apply the geographical principles and methods on a small earth unit. This study has enabled applying the geographical principles and methods such as excursion, observation, dispersal, connection, cause and effect.Our study is first launched with a preparation stage, which proceeded through literature survey and gathering related statistical data. Afterwards, evaluations have been made on the spot through excursions, observations, interviews and examinations carried out in the field. The data gathered have been assessed and presented in synthesis form though statement methods and instruments like scripts, figures, graphs, tables and photographs. The data are taken from Çamlıyayla District Directorate of Agriculture to a large extent. Moreover, the data of Turkish Statistical İnstitute and Meteorology Station Directorate have been also utilized.Field studies, one of the most important stages of the study, have been carried out at determined intervais and have taken short term form. In addition to this, as a person who has lived in the area that constitute the subject of study, our previous observations and knowledge have been utilized for the aims of this study, too.Besides this, in the writing of this study, thesis writing rules determined by Ataturk University Social Science Institute together with orthographic rules and geographic Notion and terminology are abided by to a great extend.The vicinity that constitutes the thesis subject is Kisecik Village, which is located in Çamlıyayla District of Mersin. Located in the south east of the center of the district and 20 km away from the district center, the village is founded on the highlands in general. The village is primarily situated on the foothilis of a mountain. The earth?s surface takes the form of rolling land substantially. There are monocıinal structures and short and deep fractured valleys formed by floods around the village. The land that the village is situated on is generalıy early and middle miocene aged. There is a flat terrain in the middle of the village. Dwellings are constructed from this flat terrain towards the foothilis. The village is located on the south sides of the Taurus Mountains and in the north of the coastal plain. İn the east of the village, Sarıkavak Village is located, in the south there is Boztepe Village and there are Böğrüeğri and Körmenlik villages in the southwest and north, respectively.The mode of settlement is shaped by the water supply and physical geographical conditions to a large extend. In this context, the village settlement is established around a spring. Composed of two neighborhoods, the village settlement is ın collective pattern. The dwellings generally reflect the characteristics of the conditions of the environment. According to the most recent census (2010), the total population of the village is 238 people, composed of 129 males and 109 females.