İsmet İnönü ve İkinci Dünya Savaşı yılları Türk dış politikası
Ismet Inönü and Turkish foreign policy in Second World War period
  1. Tez No: 304252
  2. Yazar: EMRE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Milli Şef olmasından kısa bir süre sonra İkinci Dünya Savaşı ile Türkiye, kendini ateş çemberi içerisinde bulmuştur. Türkiye'nin bu dönem içerisindeki dış politikasının özü her ne olursa olsun, savaş dışı kalmak yani tarafsız olmak olarak nitelendirilebilir. İsmet İnönü'nün göreve başlar başlamaz çözüme kavuşturulmak üzere olan Hatay sorunu ile karşı karşıya kalması ve akabinde bu sorunun Türkiye'nin istekleri doğrultusunda çözülmesiyle başlayan dış politika serüveni İkinci Dünya Savaşı ile devam etmiştir. Dönem itibariyle Türkiye'nin ekonomik ve askeri durumunun kötü halde olmasının bir gereği olarak Türkiye, savaş dışı kalmak için direnmiştir.Atatürk'ün ?Yurtta sulh, Cihanda sulh? sözü üzerine bina edilmiş olan dış politikamız, İkinci Dünya Savaşı boyunca tarafsız bir politika sergilemeye çalışmıştır. Hem Mihverin hem de Müttefik Devletlerin baskıları altında geçen yıllar boyunca Türkiye, iki tarafın da baskısını bertaraf etmeyi başarmıştır. Savaşın bitimine az bir süre kaldığında Müttefik Devletler savaş sonrası dönemde dünya düzenini sağlayacak olan yeni bir uluslararası oluşum oluşturmayı düşünmüşler ve bu doğrultuda Birleşmiş Milletlerin kurulması kararlaştırılmıştır. Birleşmiş Milletlere kurucu üye olmak isteyen devletlerin 1 Mart 1945'ten önce Mihvere savaş açması gerekliliğinin bir sonucu olarak Türkiye, 23 Şubat 1945 günü Birleşmiş Milletlere üye olmak için Almanya'ya savaş ilan etmiş ve savaşın bitmek üzere olduğu bir anda savaşa dahil olmuştur. Yalta Konferansı'nda yenidünya düzeninde Otoriter Sistemlerin yer alamayacağı ifadesiyle Türkiye, 1946 yılında Tek Parti Yönetiminden Demokratik hayata geçmiştir.
Özet (Çeviri)
After İsmet İnönü?s being elected as The President and National Chief, Turkey found itself in a fire circle with the burst of Second World War. The foreign policy of Turkey during this period, may be notified as keeping away from war and being completely impartial no matter what. İsmet İnönü?s adventure of foreign policy which started, as soon as he came into Office, with the Matter of Hatay -that was about to come up with a solution- and its being solved in line with Turkey?s benefits, proceeded with Second World War. As a force of its economic and military case?s being in a bad condition by this period, Turkey insisted on keeping away from the war.The foreign policy of Turkey, based on Atatürk?s statement ? Peace at home, Peace in the world?, strived to have a impartial direction during the war. Along those years which passed under the pressure of both Axis and Allied Powers, Turkey managed to cope up with the pressure of those powers. When there was a little time to the end of this war, Allied powers decided to create a new constitution to maintain the order in the post-war period and in accordance with this decision they agreed on the establishment of The United Nations. As a result of the necessity to declare war against Axis powers before the date of 1 March 1945 in order to be a charter member of The United Nations, Turkey declared war against Germany in 23 February 1945 to become a charter member of The United Nations and got involved in the war at this time about the end of the war. In Yalta Conference, with the statement of no totalitarian regime exists in new order, in 1946 Turkey turned into a democratic system from single-party rule.