VI. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (1939-1943)
VI. th Period of the National Assembly between the years 1939-1943
- Tez No: 241550
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra Türkiye'de başlayan ?İkinci Adam? İsmet İnönü süreci incelenmiştir. 1939-1943 yılları arasını kapsayan bu sürece VI. Dönem adı verilmiştir. Bu dönem sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu dönemde özellikle Türkiye'nin gündeminde yer alan siyasi, ekonomik, kültürel, iç ve dış olaylar incelenmiştir.VI. Dönemin en önemli özelliği, II. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde yaşanan Atatürk sonrası dönemi, onun izinden nasıl bir siyasi oluşumla izlemek mümkün olacak ve kuruluş felsefesi nasıl devam ettirilecektir? sorusu dur. Bu soruya verilecek cevap Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde ileride meydana gelecek değişimin izlerini bulmak açısından oldukça önemlidir.Bu çerçevede tezimiz genel bir girişten sonra altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Atatürk'ün ebediyete intikalinden sonra İsmet İnönü ile başlayan ? Milli Şef? dönemi ve Doktor Refik Saydam'ın Başbakanlığı ele alınmıştır. İkinci bölüm tezimizin ağırlık noktasını teşkil etmektedir. Bu bölümde VI. Dönem Milletvekillerinin siyasi, sosyal ve ekonomik durumları ile eğitim ve kültür seviyeleri tablolarla değerlendirilmiştir. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde, Türkiye'nin iç ve dış politikası önceki dönemle karşılaştırılarak incelenmiştir. Beşinci bölümde, VI. Dönemde uygulanan ekonomik politikalar ele alınmıştır. Son bölümde ise VI. Döneme ait eğitim ve kültür politikaları incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise dönemle ilgili genel bir değerlendirme yapılarak teze son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the period of İsmet İnönü ?The Second Man? that started after the death of Mustafa Kemal Atatürk has been analyzed and the VI. th Period of the National Assembly between the years 1939-1943 has been introduced. Especially it has been studied in the context of the political, economic, cultural and internal and foreign affairs Turkey.The most significant feature of the VI.th Period is the question of following his principles on which political view and how to continue the foundation philosophy in the post Atatürk period before the II. World War. The answer to this question is very important in order to find out the traces of the changes that will occur in the future of the Turkish Republic.In this respect, our thesis consists of six chapters. In the first chapter, the ?National Chief? that starts with İsmet İnönü after the death of Atatürk and the prime ministry of Dr. Refik Saydam have been studied. The second chapter is the center of our thesis. In this chapter, the political, social and economic situations, education and cultural levels of the VI.th Period members of the parliament are considered by tables. In the third and fourth chapters of the thesis, domestic and foreign policies of Turkey are studied by the comparisons to the previos period. In the fifth chapter, economic policies of the VI.th period are studied. In the last chapter educational and cultural policies of the VI.th period are studied. In the conclusion chapter, the thesis ends with a general evaluation of the period.