Tefsir ilmi açısından İhyâu Ulûmi'd-dîn
Ihyâu Ulûmi?d-dîn in terms of interpretation
  1. Tez No: 304261
  2. Yazar: HAYRİYE TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda, 11. yüzyıl alimlerinden Ebu Hamid el-Gazzâli'nin en meşhur eserlerinden biri olan İhyâu Ulûmi'd-dîn, Tefsir İlmi doğrultusunda analiz edildi. İhya'nın müstakil bir tefsir eseri olmadığını unutmadan, eserde kullanılan yaklaşık 2300 ayetin varlığından yola çıkarak Gazzâli'nin, bu ayetleri nasıl tefsir edip yorumladığını ve bu süreçte hangi yöntemleri kullandığını göstermeye çalıştık.Gazzâli'nin orijinal kişiliği İhya'da aşikâr bir şekilde görülmektedir. Eser, tefsir, hadis, fıkıh, tasavvuf ve kelam gibi bir çok ilimle beslenmekte ve Gazzâli'nin gerçeğe ulaşma çabalarını sergilemektedir. Ancak çalışmamız, tefsirle kısıtlı olduğu için biz, onun sadece müfessir kimliğine ve eserde yer alan ilgili çalışmalarına yer verdik. Sonuç olarak, o müfessir olmamasına rağmen, oldukça yoğun bir şekilde tefsir ilmine başvurmuş ve bu konuda oldukça ciddi görüşler bildirmiştir. Nitekim Gazali, tefsir ilminde rivayet tefsirlerini temel alırken, rey tefsirlerinin de vazgeçilemez olduğunu savunmakta ve bu konuda İslam dünyası için dayanak teşkil etmektedir. Temel şartları elde ettikten sonra kişilerin kabiliyetlerinin genişleyeceğini söyleyen Gazzâli, te'vil alanında da bir yandan geniş kapılar açarken diğer yandan ciddi uyarılarda bulunmaktadır. Bu bakımdan İhya'da, bir çok te'vil örneklerini ve te'vil eleştirilerini içermektedir.İhya, tefsir, te'vil ve Kur'ân ilimleri açısından incelendikten sonra Gazali'nin önemle üzerinde durduğu, insanlığın Kur'ân'la olan varoluşsal ilişkisi açıklandı. Böylece, dini yeniden canlandırmak için kaleme alınan İhya'ya ve Gazzâli'nin dünyasına bir pencere açıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 11th century?s well known scholar Ebu Hamid El Gazali?s one of the famous work, İhyau Ulumi?d-din has been analysed in accordance with interpretation. Keeping in mind that the book, İhya, is not an integral work of interpretation, we tried to point out how Gazali interpreted ayaat of the Qur?an and the methods he used evolving out of the presence of nearly 2300 ayaat of the Qur?an have been included in the work.Gazali?s personality could be openly seen from İhya. The work has been nourished by many sciences such as interpretation, hadith, figh, sufism and Islamic theology and demonstrates Gazali?s search for the Truth. However, this study has been limited in interpretation science and therefore we only included his personality as an interpretation scholar and his work in interpretation science frame. In sum, even though he wasn?t known as an interpreter, he has been heavily including and referring to interpretation and he has demonstrated his accurate achievements. Indeed, Gazali has been the referee of the Islamic world with his works on tafsir bi-l-riwaya ground while he has been arguing the indispensability of interpretation out of wisdom. Gazali points out that individual?s abilities would be expanding when they achieved fundamental terms and he gives serious warns while he has been encouraging glossing area. In this mean there have been many samples and many criticisms of wisely interpretation.In this work, the Ihya has been examined the humanities? existential relation with Qur?an, which is emphasised by Gazali very strongly, accompanied by determination of interpretation, glossing and sciences? of Qur?an. In this way we hopefully opened a window to Gazali?s world and İhya which is written to revitalize the faith.